Notowania

świat
09.06.2016 20:51

Uber ma zapłacić 800 tys. euro grzywny

Francuski sąd skazał firmę Uber na 800 tys. euro grzywny za prowadzenie nielegalnych operacji taksówkowych. Dwaj wysokiej rangi menedżerowie Ubera, Thibaud Simphal i Pierre-Dimitri Gore-Coty, mają zapłacić kolejne 20 i 30 tys. euro - podała w czwartek agencja AFP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe Uber)

Francuski sąd skazał firmę Uber na 800 tys. euro grzywny za prowadzenie nielegalnych operacji taksówkowych. Dwaj wysokiej rangi menedżerowie Ubera, Thibaud Simphal i Pierre-Dimitri Gore-Coty, mają zapłacić kolejne 20 i 30 tys. euro - podała w czwartek agencja AFP.

Sąd nie przychylił się do wniosków prokuratora, który zabiegał o całkowity zakaz działalności Ubera we Francji, a także o grzywnę wysokości 1,5 mln euro. Firma ogłosiła jeszcze tego samego dnia, że wniesie apelację.

Oskarżenia dotyczyły usługi UberPop, którą francuskie władze nakazały rok temu zawiesić ze względu na protesty taksówkarzy i związkowców. Pozwalała ona kojarzyć pasażerów z kierowcami poprzez odpowiednie aplikacje na smartfony.

Simphalowi, głównemu menedżerowi Ubera na Francję, i Gore-Coty'emu, szefowi firmy na Europę Zachodnią, groziły kary do pięciu lat pozbawienia wolności i 300 tys. euro grzywny. Oskarżono ich o naruszanie prawa dotyczącego prywatności i oszustwa handlowe.

Według zeszłorocznych szacunków Ubera z aplikacji UberPOP korzystało we Francji ok. 400 tys. użytkowników. Ich kierowcy - jak podkreślały władze w Paryżu - nie płacili podatków, nie przechodzili niezbędnych szkoleń i nie podlegają zawodowemu ubezpieczeniu.

Reuters zwraca uwagę, że po raz pierwszy wysokiej rangi menedżerowie Ubera, który jest jednym z najbardziej wartościowych start-upów świata, stanęli przed sądem, choć firma wdała się już w wiele sporów prawnych. Start-up, założony w 2009 roku w USA, działa już w 60 krajach. Jego usługi zostały sądownie zdelegalizowane we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech; w Belgii i Holandii Uber wniósł apelacje od podobnych wyroków. Arabia Saudyjska kupiła tymczasem udziały w Uberze za 3,5 miliarda dol.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska wezwała kraje unijne, by przyjaźniej traktowały usługi tzw. ekonomii dzielenia się, jak Uber czy Airbnb. Zakazywanie takich usług powinno być tylko ostatecznością - oceniła Komisja.

Tagi: świat, francja, sądownictwo, wyrok, informatyka, transport, pap, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-06-2016

azaziswniosek nasuwa się sam, skoro bez licencji, egzaminów jeżdżą i klient ich wybiera to znaczy, że jakość obsługi jest wyższa w Uber niż u taksiarza … Czytaj całość

10-06-2016

PiotrW warszawie są uwolniony licencje TAXI , nie widzę problemu aby każdy kto chce prowadzić tego typu działalność nie mógł jej wykonywać. Załóż … Czytaj całość

10-06-2016

NormalnościPopieram, płać podatki, ZUS, i działaj legalnie!!! Nie każdy taksówkarz to złodziej, to też są ludzie, którzy ciężko pracują, mają rodziny i problemy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)