Notowania

szpitale
18.05.2012 12:06

Ubezpieczenia dla szpitali nie będą na razie obowiązkowe

Przesunięcie terminu wprowadzenia dla szpitali obowiązkowego ubezpieczenia od zdarzeń medycznych - zakłada projekt noweli ustawy o działalności leczniczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thelinke/iStockphoto)

Przesunięcie terminu wprowadzenia dla szpitali obowiązkowego ubezpieczenia od zdarzeń medycznych - zakłada projekt noweli ustawy o działalności leczniczej opublikowany przez resort zdrowia. Ministerstwo chce, by ubezpieczenie było obowiązkowe od 1 stycznia 2014 r.

Według obecnie obowiązujących przepisów szpitale do 1 lipca mają czas na wykupienia dodatkowej polisy ubezpieczenia od zdarzeń medycznych. Jeśli tego nie zrobią, zostaną wykreślone z rejestru podmiotów medycznych.

Wiele placówek nie wykupiło jednak ubezpieczenia ze względu na wysoki koszt składki. Ten rodzaj ubezpieczenia obecnie proponowała szpitalom tylko jedna firma ubezpieczeniowa.

Według proponowanej zmiany przepisów do 2014 r. to ubezpieczenie ma być fakultatywne._ Suma ubezpieczenia wynosiłaby nie mniej niż 300 tys. zł (jest to maksymalna wysokość świadczenia w przypadku śmierci pacjenta) i byłaby uzależniona od liczby łóżek w szpitalu i sumy ubezpieczenia w odniesieniu do jednego łóżka szpitalnego, która wynosi nie mniej niż 1 tys. zł _ - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Inne ministerstwa mają siedem dni na zgłaszanie uwag do projektowanych zmian, natomiast dla konsultacji społecznych - to 30 dni od otrzymania projektu.

Wcześniej Ministerstwo Zdrowia przygotowało inny projekt nowelizacji ustawy, który zakładał, że ubezpieczenia od zdarzeń medycznych nie będą obowiązkowe, a w przypadku braku polisy pełną odpowiedzialność ponosiłyby szpitale. MZ podkreślało, że takie rozwiązanie pozostawia podmiotowi prowadzącemu szpital swobodę w podejmowaniu decyzji, czy odpowiedzialność wobec pacjentów będzie ponosiła lecznica czy ubezpieczyciel. Z takiego rozwiązania zrezygnowano. Przedstawiciele szpitali i powiatów przedstawiali także swoją propozycję powołania Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.

Obowiązkowe ubezpieczenie podmiotów prowadzących szpitale od zdarzeń medycznych jest konsekwencją przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nimi pacjenci mogą występować do wojewódzkich komisji orzekających o ustalenie odszkodowania za niewłaściwe leczenie.

Czytaj więcej w Money.pl
Szpitale nie będą musiały się ubezpieczać Szpitale nie będą miały obowiązku kupowania ubezpieczenia od zdarzeń medycznych.
Szpitale bez ubezpieczenia. Co z odszkodowaniem? Wiceminister zdrowia Jakub Szulc tłumaczy, kto zapłaci za błędy lekarzy.
Nowa lista NFZ? Niektóre leki taniej nawet o 30 procent Dla 436 substancji, pacjenci zapłacą mniej niż teraz. Ucieszą się zwłaszcza...
Tagi: szpitale, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz