Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
uchodźcy z ukrainy
13.03.2014 09:02

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Trzy warianty działań

Gdyby w razie konfliktu na Ukrainie do Polski masowo przyjeżdżali uchodźcy, utworzymy obozowisko na poligonie wojskowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Trzy warianty, uzależnione od liczby Ukraińców chcących uzyskać w Polsce status uchodźcy, przewiduje Urząd do spraw Cudzoziemców w planie działań na wypadek eskalacji konfliktu na UkrainieUkrainie. Najbardziej radykalny przewiduje utworzenie obozowiska na poligonie wojskowym.

_ - Na bieżąco monitorujemy sytuację na Ukrainie i dopełniamy wszelkich starań, aby być odpowiednio przygotowanym na różny bieg wydarzeń _ - zapewnił Rafał Rogala, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Jak podkreślił, podjęte działania będą adekwatne do rozwoju sytuacji. - _ Mamy nadzieję na spełnienie się pozytywnego scenariusza, musimy być jednak przygotowani na najgorszy _ - dodał.

W planie przewidziano organizację tzw. systemu recepcyjnego dla obywateli Ukrainy chcących uzyskać w Polsce status uchodźcy. Organizację tego systemu opracowano z myślą o trzech różnych wariantach działania, uzależnionych od liczby osób składających takie wnioski.

Pierwsze dwa warianty (napływ do 20 osób dziennie - wariant pierwszy, oraz pomiędzy 20 a 100 osób dziennie - wariant drugi) zakładają funkcjonowanie w oparciu o istniejący system, przy konieczności organizacji transportu dla cudzoziemców z przejść granicznych do jednego z dwóch ośrodków recepcyjnych (Biała Podlaska oraz Dębak) oraz uruchomienia dodatkowych obiektów.

Wariant trzeci, w sytuacji napływu ponad stu osób dziennie, zakłada utworzenie dodatkowych pięciu Centralnych Punktów Recepcyjnych na terenie województw podkarpackiego oraz lubelskiego w lokalizacjach zaproponowanych przez władze lokalne.

_ - Centralne Punkty Recepcyjne będą odpowiedzialne za przyjęcie cudzoziemców i kierowanie ich do docelowych ośrodków pobytowych. Środki przewozu z punktów recepcyjnych do ośrodków pobytowych zapewni Urząd ds. Cudzoziemców. Ośrodki pobytowe zostaną utworzone na bazie obiektów wskazanych przez wojewodów _ - zakłada Urząd.

W planach przewidziano możliwość utworzenia obozowisk dla cudzoziemców m.in. na terenie poligonu wojskowego w Nowej Dębie (Podkarpackie), a także konieczność zweryfikowania dostępności materiałów oraz usługodawców na potrzeby prowadzenia obozowiska. Wskazuje się też na konieczność znalezienia terenu na obozowisko w woj. lubelskim (wstępnie zaproponowano teren byłego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej).

W ramach tych planów Urząd zakłada, że uda się przygotować 11 tysięcy miejsc pobytowych dla uchodźców z Ukrainy. Przewidziano, że będzie się ich kwaterować w ośrodkach lub na obozowiskach zgodnie z zasadą wyczerpywania wolnych miejsc w następującej kolejności: najpierw zakwaterowanie w jednym z aktualnie istniejących ośrodków dla cudzoziemców, potem w pięciu nowo pozyskanych ośrodkach, później utworzenie kolejnych pięciu Centralnych Punktów Recepcyjnych, wreszcie poligon w Nowej Dębie.

Na bieżąco Urząd konsultuje się z wojewódzkimi służbami zarządzania kryzysowego co do dostępności potencjalnych obiektów na potrzeby kwaterowania napływających uchodźców oraz odpowiedniego wyposażenia tych miejsc w koce, łóżka, materace itp. Dane _ są uzupełniane o informacje uzyskane z Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża _ - podkreślono.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Ukrainy w ONZ, Rosja planuje manewry Rada Bezpieczeństwa ma zająć się przygotowaniem rezolucji, potwierdzającej suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialnej.
Polsce nie grozi fala uchodźców z Ukrainy - _ Mam wrażenie, że sytuacja na Ukrainie raczej będzie się uspokajała, niezależnie od kryzysu, jaki ma miejsce na samym Krymie _ - uważa Bartłomiej Sienkiewicz.
Do stu wzrosła liczba ofiar starć na Ukrainie Ministerstwo zdrowia Ukrainy poinformowało o śmierci kolejnego ciężko rannego przeciwnika poprzednich władz Ukrainy.
Tagi: uchodźcy z ukrainy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz