Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Trzy warianty działań

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Trzy warianty działań

Fot. PAP/EPA
Trzy warianty, uzależnione od liczby Ukraińców chcących uzyskać w Polsce status uchodźcy, przewiduje Urząd do spraw Cudzoziemców w planie działań na wypadek eskalacji konfliktu na Ukrainie. Najbardziej radykalny przewiduje utworzenie obozowiska na poligonie wojskowym.

- Na bieżąco monitorujemy sytuację na Ukrainie i dopełniamy wszelkich starań, aby być odpowiednio przygotowanym na różny bieg wydarzeń - zapewnił Rafał Rogala, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Jak podkreślił, podjęte działania będą adekwatne do rozwoju sytuacji. - Mamy nadzieję na spełnienie się pozytywnego scenariusza, musimy być jednak przygotowani na najgorszy - dodał.

W planie przewidziano organizację tzw. systemu recepcyjnego dla obywateli Ukrainy chcących uzyskać w Polsce status uchodźcy. Organizację tego systemu opracowano z myślą o trzech różnych wariantach działania, uzależnionych od liczby osób składających takie wnioski.

Pierwsze dwa warianty (napływ do 20 osób dziennie - wariant pierwszy, oraz pomiędzy 20 a 100 osób dziennie - wariant drugi) zakładają funkcjonowanie w oparciu o istniejący system, przy konieczności organizacji transportu dla cudzoziemców z przejść granicznych do jednego z dwóch ośrodków recepcyjnych (Biała Podlaska oraz Dębak) oraz uruchomienia dodatkowych obiektów.

Wariant trzeci, w sytuacji napływu ponad stu osób dziennie, zakłada utworzenie dodatkowych pięciu Centralnych Punktów Recepcyjnych na terenie województw podkarpackiego oraz lubelskiego w lokalizacjach zaproponowanych przez władze lokalne.

- Centralne Punkty Recepcyjne będą odpowiedzialne za przyjęcie cudzoziemców i kierowanie ich do docelowych ośrodków pobytowych. Środki przewozu z punktów recepcyjnych do ośrodków pobytowych zapewni Urząd ds. Cudzoziemców. Ośrodki pobytowe zostaną utworzone na bazie obiektów wskazanych przez wojewodów - zakłada Urząd.

W planach przewidziano możliwość utworzenia obozowisk dla cudzoziemców m.in. na terenie poligonu wojskowego w Nowej Dębie (Podkarpackie), a także konieczność zweryfikowania dostępności materiałów oraz usługodawców na potrzeby prowadzenia obozowiska. Wskazuje się też na konieczność znalezienia terenu na obozowisko w woj. lubelskim (wstępnie zaproponowano teren byłego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej).

W ramach tych planów Urząd zakłada, że uda się przygotować 11 tysięcy miejsc pobytowych dla uchodźców z Ukrainy. Przewidziano, że będzie się ich kwaterować w ośrodkach lub na obozowiskach zgodnie z zasadą wyczerpywania wolnych miejsc w następującej kolejności: najpierw zakwaterowanie w jednym z aktualnie istniejących ośrodków dla cudzoziemców, potem w pięciu nowo pozyskanych ośrodkach, później utworzenie kolejnych pięciu Centralnych Punktów Recepcyjnych, wreszcie poligon w Nowej Dębie.

Na bieżąco Urząd konsultuje się z wojewódzkimi służbami zarządzania kryzysowego co do dostępności potencjalnych obiektów na potrzeby kwaterowania napływających uchodźców oraz odpowiedniego wyposażenia tych miejsc w koce, łóżka, materace itp. Dane są uzupełniane o informacje uzyskane z Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża - podkreślono.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Ukrainy w ONZ, Rosja planuje manewry
Rada Bezpieczeństwa ma zająć się przygotowaniem rezolucji, potwierdzającej suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialnej.
Polsce nie grozi fala uchodźców z Ukrainy
- Mam wrażenie, że sytuacja na Ukrainie raczej będzie się uspokajała, niezależnie od kryzysu, jaki ma miejsce na samym Krymie - uważa Bartłomiej Sienkiewicz.
Do stu wzrosła liczba ofiar starć na Ukrainie
Ministerstwo zdrowia Ukrainy poinformowało o śmierci kolejnego ciężko rannego przeciwnika poprzednich władz Ukrainy.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2014-03-13 15:55
Na koniec Rosja stwierdzi ze uchodzcami sa ich obywatele, ktorych musza koniecznie ochraniac przed Polakami, wiec chyba nikt nie bedzie mial w Europie nic przeciwko temu zeby z misja "humanitarna" Rosja wkroczyla do Polski.
atelie
94.42.189.* 2014-03-13 11:29
2,5 miliona Polaków musie uciekac z Polski aby żyć !

dlaczego tusk tak traktuje Polaków, dlaczego chce na siłe zrobić tygiel wielonarodowościowy w Poslce !? Jak onegdaj Stalin !

dlaczego sa pieniądze dla ukraińców a nie ma dla Polaków !

NIECH ICH PIĘKNA JULIA ROZLOKUJE W SWOICH PAŁACACH I REZYDENCJACH, NIECH ZASIEDLA
PAŁAC JANUKOWYCZA !

ZABLOKOWANE KONTA JANUKOWYCZA I MAM NADZIEJE JULII POWINNY WYSTARCZYĆ !
huragan
94.42.189.* 2014-03-13 11:22
a jest dla Ukraińców, z którymi mamy niezapłacone rachunki krzywd w historii. ?
Dlaczego Polacy z Sibiru nie mja takiej troski Platformy i PSL-u jak ukraińcy ?

dlaczego gardzimy Polakami ze wschodu ?
Zobacz więcej komentarzy (7)