Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE do Chin: Inwestycje albo cła

0
Podziel się:

Unia Europejska wezwała Chiny do większego otwarcia gospodarki na zagraniczne inwestycje. W przeciwnym razie grozi cłami wymierzonymi w chiński eksport.

UE do Chin: Inwestycje albo cła
(MICHAEL REYNOLDS)

Komisja Europejska podkreśliła, że Chiny pomagają utrzymywać inflację w Europie na niskim poziomie i wymuszają konkurencyjność. Uznano jednak, _ Deficyt UE w handlu z Chinami przekroczył w zeszłym roku 100 miliardów euro. UE jest największym rynkiem dla chińskiego eksportu. _że Pekin powinien "obniżyć bariery" dla zagranicznych firm oraz podnieść niskie obecnie standardy pracy i ochrony środowiska.

"Istnieje coraz większe ryzyko", że unijno-chińskie stosunki handlowe nie będą postrzegane jako zrównoważone, ostrzegła Komisja w dokumencie poświęconym relacjom z Chinami.

Chiny muszą być odpowiedzialne

Wskazano też, że jeśli te problemy nie zostaną rozwiązane, w krajach UE nasili się sprzeciw wobec dalszego otwierania się na chińską konkurencję.

Zdaniem Komisji, UE powinna też zachęcać Chiny, by były "aktywnym i odpowiedzialnym partnerem" na światowym rynku energetycznym.

W styczniu przyszłego roku rozpoczynają się rozmowy na temat nowego układu o partnerstwie między UE a Chinami.

KE chce swobody dla firm

W ocenie Komisji, UE nie powinna wznosić barier przed chińskim eksportem, ale w zamian Chiny powinny zapewniać ochronę prawną firmom zagranicznym. Zapewniono, że UE przedkłada dialog nad spory handlowe, ale będzie się zwracać do trybunałów Światowej Organizacji Handlu, jeśli rozmowy zawiodą.

Firmy europejskie coraz częściej skarżą się na restrykcje, utrudniające im działalność w Chinach. W raporcie wskazano m.in. na wymóg wchodzenia w joint ventures z chińskimi partnerami, zamknięte rynki zamówień publicznych, piractwo, subsydiowanie gałęzi przemysłu uznanych za "strategiczne".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)