Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Rośnie wymiana gospodarcza z Rosją

0
Podziel się:

Od 2000 r. udział Rosji w wymianie handlowej UE z krajami trzecimi wzrósł dwukrotnie.

UE: Rośnie wymiana gospodarcza z Rosją
(PAP/ITAR TASS)

Mimo problemów politycznych w stosunkach dwustronnych, Rosja jest coraz ważniejszym partnerem gospodarczym Unii Europejskiej. Od 2000 r. udział Rosji w wymianie handlowej UE z krajami trzecimi wzrósł dwukrotnie.

Dane takie podał we wtorek Eurostat przed piątkowym szczytem UE- Rosja w Nicei.

Do Rosji idzie 8 proc. unijnego eksportu; stamtąd pochodzi 11 proc. unijnego importu. Rosja jest trzecim partnerem handlowym UE po USA i Chinach.

Od 2000 roku wartość wymiany handlowej UE-Rosja wzrosła ponad trzykrotnie, zwiększyło się także ujemne saldo tej wymiany po stronie UE. W pierwszej połowie br. unijny eksport przekroczył 50 mld euro, import zaś wyniósł prawie 88 mld. Deficyt handlowy wzrósł do niemal 37,5 mld euro.

Częściowym wytłumaczeniem jest fakt, że Rosja pozostaje głównym dostawcą surowców energetycznych dla UE - z tego kraju pochodzi 40 proc. całego importowanego do UE gazu oraz 25 proc. ropy naftowej.

Głównymi partnerami handlowymi Rosji są w UE Niemcy (na które przypada 31 proc. całego unijnego eksportu do Rosji i 19 proc. importu), Holandia i Włochy.

Polska jest jednym z krajów, które mają największy deficyt w handlu z Rosją, wynoszący w pierwszej połowie tego roku prawie 3,9 mld euro. Większy ma tylko Holandia - 7 mld euro. Według danych Eurostatu, polski import w z Rosji od stycznia do czerwca 2008 miał wartość ponad 6,8 mld euro, podczas gdy eksport do tego kraju - niecałe 3 mld.

Wartość zagranicznych inwestycji bezpośrednich z państw UE w Rosji wyniosła w 2007 roku 17,1 mld euro. Czołowym inwestorem są Niemcy (6,7 mld), a po nich Belgia (ok. 1 mld). Firmy rosyjskie zainwestowały w UE tylko ok. 1 mld, głównie w Irlandii i Hiszpanii.

Michał Kot (PAP)

kot/ mc/

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)