Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
narkotyki
22.11.2007 12:53

UE: W Polsce kokaina jest najtańsza

Spożycie kokainy w Europie rośnie. Przynajmniej raz w życiu zażywało ją co najmniej 4 proc. dorosłych Europejczyków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Spożycie kokainy w Europie rośnie. Przynajmniej raz w życiu zażywało ją co najmniej 4 proc. dorosłych Europejczyków. *

Według raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w Lizbonie za rok 2007, kokaina to "wschodząca gwiazda" europejskiego rynku narkotyków, o czym świadczy wzrost konsumpcji, przechwyconego przemytu i zgłoszeń na terapię odwykową.

ZOBACZ TAKŻE:
Herbata z marihuaną w polskich sklepach
Do przynajmniej jednokrotnego spróbowania kokainy przyznaje się 12 mln osób, czyli około czterech proc. dorosłych Europejczyków.

W ostatnim roku zażywało ją 4,5 mln dorosłych Europejczyków (wg raportu za zeszły rok - 3,5 mln), zaś w ciągu ostatniego miesiąca - około 2 mln osób.

"Według wszelkich miar jest to drugi najczęściej zażywany nielegalny narkotyk, po konopiach indyjskich, a przed ecstasy i amfetaminą. Dane szacunkowe dotyczące zażywania kokainy w ostatnim miesiącu są ponad dwukrotnie wyższe niż dane odnoszące się do ecstasy" - głosi raport.

ZOBACZ TAKŻE:
Co piąty polski nastolatek sięgał po narkotyki
Według raportu, w Polsce przynajmniej raz kokainę zażywało 2 proc. nastolatków w wieku 15-16 lat.

Stosunkowo niewielką popularność kokainy w Polsce tłumaczy m.in. cena, która sięga w przeliczeniu 45 euro za gram. To jednak i tak najtaniej w Europie - w innych krajach gram narkotyku kosztuje nawet ponad 100 euro.

Względnie niskiej cenie towarzyszy najwyższa w Europie jakość - eksperci szacują czystość polskiej kokainy na 77 proc., podczas gdy w innych krajach bywa, że nie przekracza ona 27 proc.

W Polsce tanie jest również eckstasy (ok. 2,5 euro za tabletkę, cena w innych krajach dochodzi do 12,5 euro) i amfetamina - ok. 8,7 euro za gram (w Europie od 7 do 37 euro). Cena marihuany - ok. 6,2 euro za gram - jest średnia: w Europie wynosi od 2 do 14,3 euro.

Tagi: narkotyki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz