Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
07.12.2009 15:45

UE wydała prawie bilion euro na walkę z kryzysem

Komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes uważa, że pieniądze zostały dobrze wydane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/CC/Flickr)


W odpowiedzi na kryzys finansowy kraje UE zwiększyły wielokrotnie, z 66,5 mld euro w 2007 r. do 280 mld w 2008 r., wartość przyznawanej pomocy publicznej. Najwięcej na ratowanie sektora bankowego wydały Irlandia, Wielka Brytania i Niemcy.

Z opublikowanego przez KE zestawienia wynika, że łączne - udzielone w związku z kryzysem - wsparcie, które zostało udostępnione przez państwa członkowskie i zatwierdzone przez Komisję, wyniosło w 2008 roku 3 biliony 361 mld euro. Jednak nominalna wartość wsparcia, które zostało faktycznie wykorzystane przez państwa członkowskie w ubiegłym roku, była znacznie niższa i wyniosła 958 mld euro.

Na te środki składają się nie tylko tradycyjna pomoc państwa, ale też: rozmaite subwencje, gwarancje państwowe, pożyczki uprzywilejowane.

Najwięcej w 2008 r. na walkę z kryzysem wydały: Irlandia (355,7 mld euro), Wielka Brytania (201,28 mld euro) i Niemcy (180,94 mld euro).

[

Polska zieloną wyspą na morzu kryzysu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trzeci;kwartal;mial;byc;najgorszy;okazal;sie;najlepszy,104,0,561512.html )Dalej w kolejności były Hiszpania, Belgia, Francja.

Polska i zaledwie kilka jeszcze krajów nie wystąpiły w 2008 roku do KE o zatwierdzenie pomocy publicznej w ramach kryzysu. Zdaniem KE podjęcie odpowiednio wcześnie tych działań przyczyniło się do zagwarantowania stabilności finansowej.

_ - Z ogromnym zadowoleniem obserwuję, że mimo trudnych okoliczności państwa członkowskie przestrzegały zasad pomocy państwa i nie ustawały w wysiłkach na rzecz przekazywania pomocy na leżące we wspólnym interesie cele, takie jak badania. Dobrze ukierunkowana pomoc powinna zatem w dalszym ciągu pomagać nam w kontynuowaniu drogi wiodącej w kierunku ożywienia gospodarczego _ - podkreśla unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz