Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ujazdowski walczy o radiową dwójkę

0
Podziel się:

Zamiana częstotliwości Programów I i II Polskiego Radia odbędzie się ze stratą dla słuchaczy Dwójki - napisał w swoim liście do prezesa Polskiego Radia Krzysztofa
Czabańskiego minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz
Michał Ujazdowski.

Zamiana częstotliwości Programów I i II Polskiego Radia odbędzie się ze stratą dla słuchaczy Dwójki - napisał w swoim liście do prezesa Polskiego Radia Krzysztofa Czabańskiego minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

List jest odpowiedzią na zapowiedź Czabańskiego z ubiegłego tygodnia o tym, że ok. 70 częstotliwości, na których obecnie można usłyszeć Program II i IV Polskiego Radia, ma zostać przekazanych Programowi I. Chodzi o powiększenie zasięgu Jedynki.

"Program II Polskiego Radia pełni istotną misję kulturotwórczą, edukacyjną i popularyzatorską. To poprzez Dwójkę słuchacze mają dostęp do najsłynniejszych sal koncertowych świata, do publicystyki kulturalnej czy do najwybitniejszych dzieł literatury rodzimej i światowej" - podkreśla w liście minister kultury.

ZOBACZ TAKŻE:
Radiowa dwójka do likwidacji?Jego zdaniem, ograniczenie zasięgu częstotliwości Dwójki będzie oznaczać dla wielu słuchaczy "utratę dostępu do audycji o tematyce kulturalnej, która nie jest obecna w ofercie nadawców komercyjnych".

Szef Polskiego Radia poinformował, że ograniczenie częstotliwości Dwójki będzie zrekompensowane poprzez odkodowanie sygnału radiowego nadawanego drogą satelitarną oraz emisję w internecie.

Jednak w ocenie Ujazdowskiego, nie będzie to odpowiednia rekompensata utraty zasięgu programu II. "Zdaję sobie sprawę z tego, że sytuacja finansowa Polskiego Radia nie jest zadowalająca i w związku z tym wymaga redukcji wydatków. Apeluję jednak o to, aby oszczędności szukać z uwzględnieniem interesu polskiej kultury i polskiego dziedzictwa narodowego" - zaznaczył minister Ujazdowski.

_ Radiowa Dwójka to stacja w całości poświęcona tzw. kulturze wysokiej. Na jej falach usłyszeć można muzykę klasyczną, folkową, jazz i piosenkę literacką. _Według informacji przedstawicieli PR, po zmianie częstotliwości ok. 20 proc. słuchaczy Programów: II i IV straci możliwość ich odbierania (Dwójka będzie docierać do ponad 50 proc. słuchaczy, a IV, czyli radio Bis, do 40 proc.), poszerzy się natomiast zasięg Programu I, który obecnie dociera na falach UKF do ok. 50 proc. mieszkańców Polski, a po "optymalizacji" będzie docierał do ponad 90 proc. słuchaczy. Cała operacja ma się zakończyć do czerwca.

Zmniejszenie zasięgu Dwójki ma się dokonać głównie na terenie mniejszych miejscowości, z drugiej jednak strony, w niektórych miastach, gdzie do tej pory Dwójka nie była dostępna, pojawią się nowe nadajniki.

Dwójka ma nowy zarząd

Tymczasem nowym szefem dwójki został Krzysztof Zaleski, który pozostanie jednocześnie dyrektorem Teatru Polskiego Radia.

_ Zarząd Polskiego Radia odwołał we wtorek dyrektora Dwójki Elżbietę Markowską. _
Jak powiedział rzecznik PR Tadeusz Fredro-Boniecki "zmiana dyrektora Dwójki jest elementem trwającej restrukturyzacji".

"Zmiany w Polskim Radiu trwają od przyjścia nowego zarządu, który przekształca całe radio i dokonuje też zmian na stanowiskach kierowniczych. W ramach tych zmian doszło również do zmiany dyrektora Dwójki" - powiedział rzecznik.

Fredro-Boniecki zapewnił, że pod kierownictwem nowego dyrektora Dwójka na pewno nie ulegnie znaczącym zmianom. "Zasadnicza formuła Programu II, w którym jest przewaga muzyki poważnej, pozostanie" - podkreślił.

Zapytany, czy zmiana na stanowisku dyrektora Programu II ma związek z planowanym zmniejszeniem zasięgu Dwójki, Fredro-Boniecki powiedział, że "jest pewną niefortunnością, iż te wydarzenia nakładają się na siebie".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)