Notowania

rosyjski gaz
19.01.2016 19:07

Ukraina podniosła opłatę za tranzyt gazu z Rosji o ponad 50 proc.

Ukraina podniosła średnio o ponad 50 proc. taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu do odbiorców w Europie Zachodniej - oświadczył we wtorek ukraiński minister energetyki i przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe Gaz-System)

- Jest to w przybliżeniu 4,5 USD za 1000 metrów sześciennych. Jest to o około 50 procent więcej, niż dotychczas - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie.

Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że zgodnie z ukraińsko-rosyjskim kontraktem o tranzycie gazu taryfy za jego przesyłanie ustalane są w zależności od ceny surowca i inflacji w państwach europejskich. W drugim kwartale 2015 roku taryfa ta wynosiła 2,7 USD za 1000 metrów sześciennych.

Pod koniec listopada premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk polecił całkowite wstrzymanie zakupu gazu od Rosji i wyjaśnił, że ceny tego paliwa, oferowane przez dostawców z Zachodu, są dla Kijowa korzystniejsze niż oferta rosyjska.

Naftohaz oświadczał wtedy, że Ukraina będzie odbierała od strony rosyjskiej jedynie gaz przeznaczony dla odbiorców na Zachodzie. Nie wykluczył, że w razie konieczności będzie jednak nabywał paliwo od Rosjan.

Demczyszyn poinformował we wtorek, że średnia cena gazu nabywanego przez Ukrainę w państwach unijnych wynosi dziś 190 USD za 1000 metrów sześciennych. - Jest to dużo niższa cena od tej, którą proponował (rosyjski) Gazprom - podkreślił.

Z Kijowa Jarosław Junko

Tagi: rosyjski gaz, gaz, ukraina, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz