Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina chce odzyskać majątek, który przepadł po rozpadzie ZSRR

0
Podziel się:

Kijów od lat bezskutecznie domaga się zwrotu 16 procent jego wartości, gdyż na tyle oceniany był udział Ukrainy w radzieckiej gospodarce.

Ukraina chce odzyskać majątek, który przepadł po rozpadzie ZSRR
(PAP/EPA)

Ukraina domaga się od Rosji zwrotu jej mienia, które Moskwa przejęła po ZSRR. Premier Arsenij Jaceniuk (na zdjęciu) polecił opracowanie dokumentacji w sprawie _ ochrony interesów narodowych przy podziale mienia po ZSRR _, w skład którego Ukraina wchodziła do 1991 r.

Jaceniuk oświadczył, że Ukraina ma prawo do otrzymania mienia, które - jak podkreślił - po rozpadzie ZSRR wbrew prawu przejęła Rosja.

_ - Podział mienia po Związku Radzieckim faktycznie nie został zakończony i Ukraina ma legalne prawo domagać się od Rosji mienia, które zostało przez nią bezprawnie przejęte _ - powiedział premier podczas dzisiejszego posiedzenia rządu.

Obecny na spotkaniu szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca poinformował, że jego kraj nie podpisywał z Rosją żadnych umów, z których wynikałoby, że Ukraina zrezygnowała ze swej części mienia byłego Związku Radzieckiego.

Jewhen Żerebecki, były poseł ukraińskiego parlamentu, który w latach 1994-98 zasiadał w komisji spraw zagranicznych, wyjaśnił, że przedmiotem sporów między Ukrainą a Rosją jest mienie, które pozostało po rozpadzie ZSRR za granicą.

_ - Kijów od lat bezskutecznie domaga się zwrotu 16 procent jego wartości, gdyż na tyle oceniany był udział Ukrainy w radzieckiej gospodarce _ - powiedział.

Żerebecki tłumaczy, że Rosja przejęła zagraniczne nieruchomości po ZSRR, zobowiązując się do spłacenia jego długów na Zachodzie.

_ - Były to ambasady, przedstawicielstwa handlowe i inne obiekty o bardzo wysokiej wartości. My mówiliśmy w latach 90., że jesteśmy gotowi spłacić naszą część zadłużenia ZSRR, jednak domagaliśmy się, by Moskwa przedstawiła nam jego strukturę. Chcieliśmy otrzymać naszą część nieruchomości zagranicznych oraz przysługujące nam rezerwy złota ZSRR. Rosja się na to nie godziła i nie godzi się do dziś _ - podkreślił były deputowany Rady Najwyższej Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)