Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina nie zapłaci więcej za gaz z Rosji

0
Podziel się:

- Zapłacimy za tysiąc metrów sześciennych rosyjskiego gazu nie więcej niż 387 dolarów - oświadczył w Kijowie minister energetyki i przemysłu węglowego Jurij Prodan.

Ukraina nie zapłaci więcej za gaz z Rosji
(lagereek/iStockphoto)
bFgrJGxx

W drugim kwartale bieżącego roku Ukraina zapłaci za tysiąc metrów sześciennych rosyjskiego gazu nie więcej niż 387 dolarów - oświadczył w Kijowie minister energetyki i przemysłu węglowego Jurij Prodan.

_ - Nie mamy zamiaru się z nimi (rosyjskim Gazpromem) sądzić. Mamy zamiar zapłacić tylko 387 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Jeśli będą się domagać innej ceny, i tak będziemy płacili 387 dolarów. Niech idą do sądu _ - powiedział na konferencji prasowej.

Minister poinformował, że strona rosyjska nie przedstawiła dotychczas Ukrainie żadnych dokumentów, potwierdzających zerwanie tzw. porozumień charkowskich. _ Żadne oficjalne kroki nie są w tej sprawie podejmowane. Istnieją tylko (ustne) oświadczenia _ - podkreślił Prodan.

bFgrJGxz

Zgodnie z zawartymi w 2010 r. umowami charkowskimi Kijów przedłużył Moskwie do 2042 r. okres stacjonowania na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, w zamian za co otrzymał zniżkę na kupowany w Rosji gaz.

W ubiegłym tygodniu premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zaproponował, by Moskwa wypowiedziała Kijowowi to porozumienie. Ma to pozwolić Rosjanom upomnieć się o 11 mld dolarów, które Ukraina faktycznie już otrzymała na mocy umowy z Charkowa, choć miała ona obowiązywać dopiero od 2017 roku, kiedy to wygasa wcześniejsze międzyrządowe porozumienie o warunkach bazowania rosyjskiej floty na Krymie.

Wcześniej rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow oświadczył, że po przyłączeniu Krymu do Rosji _ takie pojęcie, jak zniżka na gaz dla Ukrainy za bazowanie Floty Czarnomorskiej FR dłużej nie istnieje _. Cytowany przez dziennik _ Wiedomosti _ rzecznik Władimira Putina oznajmił, że _ zniżka taka nie może być stosowana ani de iure, ani de facto _.

Z uwzględnieniem rabatu w zeszłym roku Ukraina płaciła Rosji za gaz 410 dolarów za 1000 metrów sześciennych. W grudniu, po rezygnacji Kijowa z podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską, Moskwa przyznała stronie ukraińskiej dodatkową zniżkę, dzięki której od stycznia Ukraina płaciła 268,5 USD.

bFgrJGxF

Minister Prodan oświadczył niedawno, iż istnieje ryzyko, że od 1 kwietnia Kijów będzie płacić Rosji nawet ok. 500 dolarów za 1000 metrów sześciennych gazu.

Powiedział, że jest jasne, iż od 1 kwietnia cena musi być oparta na formule przewidzianej w kontrakcie i może wynieść 378-380 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Zastrzegł, że istnieje ryzyko, że Ukraina nie otrzyma zniżki w wysokości 100 dolarów, którą powinna dostać w związku z porozumieniem, dotyczącym bazowania Floty Czarnomorskiej na Ukrainie. W 2014 roku Ukraina planuje zakupić w Rosji 27-30 mld metrów sześciennych gazu.

bFgrJGya
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)