Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina w UE. "Nie będzie umowy Kijowa z Unią - Janukowycz powinien odejść

0
Podziel się:

- Rosjanie sugerują: "Jesteście z nami lub przeciwko nam". A my jesteśmy za Ukrainą. Jesteśmy za nowym poziomem wartości, gdzie prawa człowieka zajmują poczesne miejsce - powiedział Kliczko.

Ukraina w UE. "Nie będzie umowy Kijowa z Unią - Janukowycz powinien odejść
(kmu.gov.ua)
bEIJymGd

Opozycyjny polityk ukraiński, znany bokser Witalij Kliczko oświadczył, że prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powinien podać się do dymisji, jeśli Kijów nie zdoła podpisać w tym roku umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

- _ Jeśli umowa nie zostanie podpisana, będzie to oznaczać upadek rządu i prezydenta Janykowycza. Po takiej klęsce prezydent będzie miał tylko jedno wyjście - ustąpić _ - powiedział Kliczko w obszernym wywiadzie dla agencji BNS podczas wizyty w Wilnie. To właśnie w stolicy Litwy, która obecnie przewodniczy UE, na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego Unia chciałaby podpisać z Ukrainą umowę stowarzyszeniową.

Uwięzienie byłej premier Julii Tymoszenko, która odbywa wyrok siedmiu lat pozbawienia wolności za to, że przekroczyła swe uprawnienia, gdy w 2009 roku jako szefowa rządu zgodziła się na podpisanie niekorzystnych dla Ukrainy umów gazowych z Rosją, stanowi przeszkodę na drodze do podpisania umowy.

bEIJymGf

- _ Jeśli prezydent Janukowycz rzeczywiście chce zbliżenia Ukrainy z UE, powinien uwolnić Tymoszenko _ - uważa Witali Kliczko, potencjalny kontrkandydat Janukowycza w wyborach prezydenckich w roku 2015.

Na pytanie o naciski ze strony Rosji, która próbuje zniechęcić kraje Partnerstwa Wschodniego do stowarzyszenia z UE, ukraiński opozycjonista powiedział, że to kwestia polityczna, bo - jak zaznaczył - _ Rosjanie sami cenią europejski poziom życia, europejskie samochody, a jeśli mają możność, to spędzają wakacje w Europie, wysyłają dzieci do europejskich szkół i jadą tam na leczenie _.

- _ To nasza decyzja dotycząca naszej przyszłości i kierunku rozwoju i nie jest to wymierzone przeciwko Rosji. Chcemy mieć nowoczesny demokratyczny system na Ukrainie, europejski system _ - powiedział Kliczko.

- _ Rosjanie sugerują: "Jesteście z nami lub przeciwko nam". A my jesteśmy za Ukrainą. Jesteśmy za nowym poziomem wartości, gdzie prawa człowieka zajmują poczesne miejsce _ - powiedział Kliczko.

bEIJymGl

Ten znany ukraiński bokser, szef partii Udar, zapowiedział w sierpniu, że zamierza wystartować w roku 2015 w wyborach prezydenckich na Ukrainie jako reprezentant opozycji i rywal Janukowycza.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraińcy pożyczą od Chin 3 mld dolarów Część kredytu Ukraina otrzyma w postaci sprzętu dostarczanego przez Chińczyków.
Ukraina tłumaczy się Rosji z integracji z UE Dążenia do podpisania umowy o stowarzyszeniu z UE wywołują sprzeciw Moskwy, która grozi Kijowowi podjęciem protekcjonistycznych kroków w handlu między Ukrainą a Rosją.
Tymoszenko będzie wolna już za miesiąc? Taka deklaracja padła w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
bEIJymGG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)