Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraińcy zalewają polski rynek. Rekordowa liczba oświadczeń o pracę

93
Podziel się:

Do tej pory zarejestrowało się 1,45 mln Ukraińców.

Liczba pracowników ze Wschodu stale rośnie
Liczba pracowników ze Wschodu stale rośnie (Artur Sasik/ EAST NEWS)
bEJDeTRx

Do końca roku liczba oświadczeń o pracę dla obcokrajowców może osiągnąć 2 mln. Aż 95 proc. z nich złożone zostało przez pracowników ze Wschodu. Do tej pory zarejestrowało się 1,45 mln Ukraińców.

Zmieniające się od przyszłego roku przepisy mogą przyśpieszyć liczbę składanych oświadczeń. Dziś są one bezpłatne, ale od stycznia 2018 r. będzie trzeba za nie zapłacić 30 zł - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".

Stąd też przewiduje się, że do końca roku zarejestrowanych zostanie od 1,8 mln do nawet 2 mln oświadczeń. Te dane i tak jednak nie oddają skali imigracji zarobkowej w Polsce.

bEJDeTRz

Jak wynika z szacunków resortu pracy, około 60 proc. z zarejestrowanych oświadczeń jest faktycznie wykorzystywanych. Z drugiej strony, jak pisze "DGP", rośnie liczba pozwoleń na pracę. Do połowy roku wydano ich już 108 tys.

Zobacz także: Ukrainka pracująca w Polsce wykupiła z wojska synów

Nowe przepisy dają rządowi jednak możliwość wprowadzenia limitowania liczby obcokrajowców w regionach. Jak zaznacza wiceminister Stanisław Szweda, na razie nie ma planów, aby z tego skorzystać.

bEJDeTRF

Jednocześnie zapowiada, że jeśli ministerstwo stwierdzi, że w danym regionie albo branży jest nadmiar pracowników, sięgnie po to narzędzie.

- W zakładach pracy jest ostry sprzeciw związków zawodowych przeciwko zaniżaniu płac. Skarżą się, że pracodawcy traktują Ukraińców jak tanią siłę roboczą, a to psuje im negocjacje o podwyżki - argumentuje Szwed na łamach "DGP".

bEJDeTSa
praca
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(93)
Pola
3 lata temu
Nie dość, że zabrali nam Lwów i ziemie wschodnie, to jeszcze tu przyjeżdżają. Niech sobie siedzą w tym zawłaszczonym Lwowie! Nie chcę ich tu widzieć! Nie potrafią się zachować w środkach komunikacji miejskiej - głośno rozmawiają lub głośno słuchają muzyki. Do tego gloryfikują ludobójców-banderowców. Won mi stąd!
RSO
4 lata temu
Już drugi komentarz się nie ukazał to świadczy o tym , że tylko te które są wygodne komentarze się ukazują .Co ludzie myślą naprawdę to się nie ukarze. Polak za granica zarabia połowę tego co A glik czy Niemiec. Polacy faktycznie ratują tyłek Anglikom i innym. Natomiast Ukraińcy niszczą polskie społeczeństwo , bo zarabiają więcej od Polaków , maja przywileje w Polsce , których Polacy nie mają za granicą.Gdyby Polacy zarabiali godnie nie potrzeba by ściągać Ukraińców.Polacy są traktowani jak niewolnicy , to nic dziwnego że nie chcą pracować za 1500 zł za pensję za która nie mogą się utrzymać.
Iwan
4 lata temu
Dope nam ratują. My tak wyjeżdżamy od wielu lat. Moglibyśmy wyciągnąć wnioski i nie zachowywac się jak podłe szwaby czy oszusci z Anglii. Faktycznie UPA stoi w gardle ale im piora łeb od dziecka
bEJDeTSb
M.Z.
4 lata temu
Może czas ukrócić ten proceder.
ale ubaw
4 lata temu
bedzie wielka rzez...tylu rzeznikow przyjechalo.
...
Następna strona