Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Ukraińcy zalewają polski rynek. Rekordowa liczba oświadczeń o pracę

92
Podziel się:

Do tej pory zarejestrowało się 1,45 mln Ukraińców.

Liczba pracowników ze Wschodu stale rośnie
Liczba pracowników ze Wschodu stale rośnie (Artur Sasik/ EAST NEWS)

Do końca roku liczba oświadczeń o pracę dla obcokrajowców może osiągnąć 2 mln. Aż 95 proc. z nich złożone zostało przez pracowników ze Wschodu. Do tej pory zarejestrowało się 1,45 mln Ukraińców.

Zmieniające się od przyszłego roku przepisy mogą przyśpieszyć liczbę składanych oświadczeń. Dziś są one bezpłatne, ale od stycznia 2018 r. będzie trzeba za nie zapłacić 30 zł - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".

Stąd też przewiduje się, że do końca roku zarejestrowanych zostanie od 1,8 mln do nawet 2 mln oświadczeń. Te dane i tak jednak nie oddają skali imigracji zarobkowej w Polsce.

Jak wynika z szacunków resortu pracy, około 60 proc. z zarejestrowanych oświadczeń jest faktycznie wykorzystywanych. Z drugiej strony, jak pisze "DGP", rośnie liczba pozwoleń na pracę. Do połowy roku wydano ich już 108 tys.

Zobacz także: Ukrainka pracująca w Polsce wykupiła z wojska synów

Nowe przepisy dają rządowi jednak możliwość wprowadzenia limitowania liczby obcokrajowców w regionach. Jak zaznacza wiceminister Stanisław Szweda, na razie nie ma planów, aby z tego skorzystać.

Jednocześnie zapowiada, że jeśli ministerstwo stwierdzi, że w danym regionie albo branży jest nadmiar pracowników, sięgnie po to narzędzie.

- W zakładach pracy jest ostry sprzeciw związków zawodowych przeciwko zaniżaniu płac. Skarżą się, że pracodawcy traktują Ukraińców jak tanią siłę roboczą, a to psuje im negocjacje o podwyżki - argumentuje Szwed na łamach "DGP".

praca
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(92)
RSO
6 lat temu
Już drugi komentarz się nie ukazał to świadczy o tym , że tylko te które są wygodne komentarze się ukazują .Co ludzie myślą naprawdę to się nie ukarze. Polak za granica zarabia połowę tego co A glik czy Niemiec. Polacy faktycznie ratują tyłek Anglikom i innym. Natomiast Ukraińcy niszczą polskie społeczeństwo , bo zarabiają więcej od Polaków , maja przywileje w Polsce , których Polacy nie mają za granicą.Gdyby Polacy zarabiali godnie nie potrzeba by ściągać Ukraińców.Polacy są traktowani jak niewolnicy , to nic dziwnego że nie chcą pracować za 1500 zł za pensję za która nie mogą się utrzymać.
Iwan
7 lat temu
Dope nam ratują. My tak wyjeżdżamy od wielu lat. Moglibyśmy wyciągnąć wnioski i nie zachowywac się jak podłe szwaby czy oszusci z Anglii. Faktycznie UPA stoi w gardle ale im piora łeb od dziecka
M.Z.
7 lat temu
Może czas ukrócić ten proceder.
ale ubaw
7 lat temu
bedzie wielka rzez...tylu rzeznikow przyjechalo.
Majkel
7 lat temu
No tak. Wielkie protesty i oburzenie żeby przyjąć kilku imigrantów (i słusznie bo tego nie kwestionuję) ale dlaczego nikt nie protestuje gdy przyjmujemy 2 miliony taniej siły roboczej która odbiera Polakom pracę i zaniża płace ? I w dodatku popiera UPA które wymordowało więcej Polaków niż zginęło we wszystkich zamachach w całej europie dokonanych przez "nachodźców" ?
...
Następna strona