Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Przemysław Ciszak
|

Ukraińcy zalewają polski rynek. Rekordowa liczba oświadczeń o pracę

93
Podziel się

Do tej pory zarejestrowało się 1,45 mln Ukraińców.

Liczba pracowników ze Wschodu stale rośnie
Liczba pracowników ze Wschodu stale rośnie (Artur Sasik/ EAST NEWS)
bDpgrBjF

Do końca roku liczba oświadczeń o pracę dla obcokrajowców może osiągnąć 2 mln. Aż 95 proc. z nich złożone zostało przez pracowników ze Wschodu. Do tej pory zarejestrowało się 1,45 mln Ukraińców.

Zmieniające się od przyszłego roku przepisy mogą przyśpieszyć liczbę składanych oświadczeń. Dziś są one bezpłatne, ale od stycznia 2018 r. będzie trzeba za nie zapłacić 30 zł - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".

Stąd też przewiduje się, że do końca roku zarejestrowanych zostanie od 1,8 mln do nawet 2 mln oświadczeń. Te dane i tak jednak nie oddają skali imigracji zarobkowej w Polsce.

bDpgrBjH

Jak wynika z szacunków resortu pracy, około 60 proc. z zarejestrowanych oświadczeń jest faktycznie wykorzystywanych. Z drugiej strony, jak pisze "DGP", rośnie liczba pozwoleń na pracę. Do połowy roku wydano ich już 108 tys.

Zobacz także: Ukrainka pracująca w Polsce wykupiła z wojska synów

Nowe przepisy dają rządowi jednak możliwość wprowadzenia limitowania liczby obcokrajowców w regionach. Jak zaznacza wiceminister Stanisław Szweda, na razie nie ma planów, aby z tego skorzystać.

bDpgrBjN

Jednocześnie zapowiada, że jeśli ministerstwo stwierdzi, że w danym regionie albo branży jest nadmiar pracowników, sięgnie po to narzędzie.

- W zakładach pracy jest ostry sprzeciw związków zawodowych przeciwko zaniżaniu płac. Skarżą się, że pracodawcy traktują Ukraińców jak tanią siłę roboczą, a to psuje im negocjacje o podwyżki - argumentuje Szwed na łamach "DGP".

bDpgrBki
praca
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(93)
kiko
3 lata temu
Proste. Przy urnie wyborczej się policzymy. Za poprzedniego PiS przy władzy zarobki wzrosły z 5 zł /g do 10 zł /h i tak już zostało mimo że ceny rachunków i w sklepach szaleją. Ale wtedy nie dość że nie było napływu taniej siły roboczej to jeszcze Polacy ruszyli na wolną wtedy pracę w Uni. Dziś wyjzady się nie opłacają bo prawie wszytko agencyjne gdzie się nic prawie nie wychodzi na czysto. A za to wpuszcza się dumping socjalny a kraju nieunijnego. Można zrozumieć że wpuszcza się na zbiory w lato bo naprawdę Polacy tego nie chcą za nic. No na takie coś też tylko wpuszczano przed unią Polaków na zachód. Ale inne wpuszczenia powinny być srogo limitowane bo to nieprawda że jest rynek pracowanika. Jest rynek szukania białych murzynów. Tyle się nacierpieli Polacy w ciągłych kryzysach , transformacjach, schładzaniach gospodarki , a tu znowu się wali Polakom przez łeb wpuszczaniem dumpingu socjalnego w momencie kiedy była szansa na jakiś wzrost zarobków i szansa została przez kolejne nieodpowiedzialne polskie władze zaprzepaszczona .
mark
3 lata temu
polacy nie moga dostac pracy pracuja naczarno albo najnizsze stawki ,to polityka we wlasnym kraju piorytet obcokrajowcy maja bo pracuja za psie pieniadze.nj
narodowiec
3 lata temu
Kiedy zabroniono nauki języka polskiego na ukrainie,milczałem bo mieszkam we Wrocławiu. Kiedy z tablic wmurowanych na grobie nieznanego żołnierza usunięto Birczę,milczałem, kiedy zabroniono poszukiwań ofiar ludobójstwa na Wołyniu,milczałem. Kiedy lwy z cmentarza orląt Lwowskich zostały zabite dechami,milczałem. Kiedy wszędzie trąbiono, że Ukraińcy już po miesiącu pracy w Polsce mogą dostać w Polin emeryturę to milczałem. Kiedy słyszałem, że sprzątaczki -ukrainki maja obowiązek składać raport o stanie majątku tam gdzie sprzątają milczałem bo to nie były moje mieszkania.Kiedy sprowadzano kilkaset tysięcy Ukraińców do Wrocławia milczałem. Kiedy zaczeli oficjalnie nazywać go banderstadt milczałem. Kiedy zaczeto odbudowywac pomniki upa milczałem. Dzisiaj też milczę bo odebrano mi Polską emeryturę i żyję na śmietniku
bDpgrBkj
fxx
3 lata temu
powinno się wprowadzać automatykę , płacić porządnie Polakom, aby wracali do kraju , a nie przyjmować Ukraińców
irka1
3 lata temu
Czesi nie są tak głupi. Oficjalnie powiedzieli, że nie będą zatrudniać by nie psuć rynku pracy.
...
Następna strona