Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ulga mieszkaniowa. Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w daninie

Ulga mieszkaniowa. Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w daninie

Zgodnie z ustawą o PIT nie trzeba płacić podatku od sprzedaży mieszkania, jeśli pieniądze przeznaczymy na zakup nowego Fot. WP/Jan Stanisławski
Zgodnie z ustawą o PIT nie trzeba płacić podatku od sprzedaży mieszkania, jeśli pieniądze przeznaczymy na zakup nowego

Szykują się korzystne zmiany dla wszystkich, którzy chcą uniknąć podatku przy sprzedaży mieszkania bądź domu. Osoby, które sprzedały nieruchomość, będą miały więcej czasu na zakup nowej.

Ministerstwo Finansów ujawniło "Rzeczpospolitej", że zamierza wydłużyć termin na inwestycje dające prawo do zwolnienia z daniny. Zgodnie z ustawą o PIT nie trzeba płacić podatku od sprzedaży mieszkania, jeśli pieniądze przeznaczymy na zakup nowego. Prawo do ulgi daje nam również m.in. budowa domu, zakup działki budowlanej, spłata kredytu mieszkaniowego lub odsetek od kredytu.

Na to mamy dwa lata liczone od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż starej nieruchomości. Niestety często jest tak, że nie udaje się w tym czasie zakończyć inwestycji, bo np. ostateczny akt notarialny nabycia mieszkania podpisany zostaje później.

Mieszkańcy nie chcą marketu pod oknami bo boją się, że ich blok się zawali

 

 

Wydłużenie terminu do trzech lat, a takie plany - jak wynika z informacji dziennika - ma Ministerstwo Finansów, powinno rozwiązać przynajmniej część problemów. Zmienić się ma też zasada rozliczania osób pozbywających się odziedziczonej nieruchomości. Inaczej będzie liczony pięcioletni termin od jej nabycia do sprzedaży.

Czytaj także
Polecane galerie
jesteśmy naiwni ?
2018-06-14 13:57
no prosze
Karol
2018-06-14 13:56
Nie ma jak socjal ,węgiel dadzą ,dopłaty do mieszkań 80% juz są ,zywność,ciuchy, dzieci nakarmią ,nawet prąd zapłaca i forsa z opieki spoecznej.potem emerytura rodzinna,po rentce,czy socjalnaiminimalna.. Kto wyszedl lepiej w ostatnich 30 latach? Bo CI co przez lata pracowali i honorem sie kierowali idą na nędzne emerytury a to socjal jest oczkiem w głowie.