Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Ulga mieszkaniowa. Ministerstwo Finansów szykuje zmiany w daninie

3
Podziel się:

Szykują się korzystne zmiany dla wszystkich, którzy chcą uniknąć podatku przy sprzedaży mieszkania bądź domu. Osoby, które sprzedały nieruchomość, będą miały więcej czasu na zakup nowej.

Zgodnie z ustawą o PIT nie trzeba płacić podatku od sprzedaży mieszkania, jeśli pieniądze przeznaczymy na zakup nowego
Zgodnie z ustawą o PIT nie trzeba płacić podatku od sprzedaży mieszkania, jeśli pieniądze przeznaczymy na zakup nowego (WP/Jan Stanisławski)

Ministerstwo Finansów ujawniło "Rzeczpospolitej", że zamierza wydłużyć termin na inwestycje dające prawo do zwolnienia z daniny. Zgodnie z ustawą o PIT nie trzeba płacić podatku od sprzedaży mieszkania, jeśli pieniądze przeznaczymy na zakup nowego. Prawo do ulgi daje nam również m.in. budowa domu, zakup działki budowlanej, spłata kredytu mieszkaniowego lub odsetek od kredytu.

Na to mamy dwa lata liczone od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż starej nieruchomości. Niestety często jest tak, że nie udaje się w tym czasie zakończyć inwestycji, bo np. ostateczny akt notarialny nabycia mieszkania podpisany zostaje później.

Zobacz także: Mieszkańcy nie chcą marketu pod oknami bo boją się, że ich blok się zawali

Wydłużenie terminu do trzech lat, a takie plany - jak wynika z informacji dziennika - ma Ministerstwo Finansów, powinno rozwiązać przynajmniej część problemów. Zmienić się ma też zasada rozliczania osób pozbywających się odziedziczonej nieruchomości. Inaczej będzie liczony pięcioletni termin od jej nabycia do sprzedaży.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Podwójne opod...
5 lata temu
Durnota a Polacy łykają wszystko. Ulga mieszkaniowa to nic innego jak podwójne opodatkowanie. Skoro zakupisz mieszkanie ( własne oszczędności ) za 200000 i pech ciał że masz taka sytuacje że muszisz sprzedać przed upływem 5 lat i co wtedy? Musisz przeznaczyć cała kwotę czyli przychód na nowy cel mieszkalny tz. 200000 musza być wydane i potwierdzone fakturami inaczej zostanie naliczony podatek 19%. Regułka do wyliczenia - to prawdziwy majstersztyk dla Państwa a okradania obywatela. Ku przestrodze: zakup 200000 - koszt uzyskania przychodu 100000 = dochód 100000 wydatki na cele mieszkalne 170000 i najlepsze liczymy 100000 x 170000 / 200000 = 85000 odejmujemy dochód 100000 - 85000 = 15000 do opodatkowania 19% = 2850 zl czyli co nie zrobisz człowieku musisz wydać jak najwiecej w rachunkach aby nie zaplacic podatku. Konkluzja: 3 siostry otrzymały w spadku mieszkanie po matce , 1 siostra splaca dwie pozostałe po 50000 tys dla każdej , niestety życie zmusza ja sprzedaz mieszkanie przed upływem 5 lat za 150000 - niestety jej kosztem nie jest spłata sióstr - jesli nie wykarze w fakturach przeznaczonych 150000 tys zostanie jej naliczony podatek - pomimo, że siostry spłaciła z własnych oszczędności ... Polska to kraj nie dla obywateli ale dla samego Państwa!!!
jesteśmy naiw...
5 lata temu
no prosze
Karol
5 lata temu
Nie ma jak socjal ,węgiel dadzą ,dopłaty do mieszkań 80% juz są ,zywność,ciuchy, dzieci nakarmią ,nawet prąd zapłaca i forsa z opieki spoecznej.potem emerytura rodzinna,po rentce,czy socjalnaiminimalna.. Kto wyszedl lepiej w ostatnich 30 latach? Bo CI co przez lata pracowali i honorem sie kierowali idą na nędzne emerytury a to socjal jest oczkiem w głowie.