Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Umowa na Patrioty jeszcze w tym roku? Macierewicz liczy na szybkie dopięcie kontraktu

150
Podziel się:

- Jest szansa na podpisanie jeszcze w tym roku kontraktów na zestawy obrony powietrznej Patriot i elementy systemu artylerii rakietowej Homar - powiedział PAP minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

- Jest szansa na podpisanie jeszcze w tym roku kontraktów na zestawy obrony powietrznej Patriot i elementy systemu artylerii rakietowej Homar - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Ostatnio firma Raytheon oferująca zestawy Patriot zapowiedziała przedstawienie ostatecznej oferty offsetowej, wskazała zarazem na te obszary, w których transfer technologii nie będzie możliwy.

- Przyjąłem ten komunikat firmy Raytheon z dużym zadowoleniem. Zawsze można powiedzieć, że szklanka jest do połowy pusta albo do połowy pełna. To jest na pewno postęp w stosunku do dotychczasowych rokowań i daje w istocie olbrzymią szansę na podpisanie kontraktu na pozyskanie przez Polskę systemu antyrakietowego Patriot jeszcze w tym roku - mówił.

- Także po rozmowach z firmą oferująca elementy do systemu artylerii rakietowej Homar można spodziewać się, że kontakt zostanie podpisany jeszcze w tym roku - dodał. - Traktujemy niesłychanie poważnie zagrożenia związane z systemami rakietowymi, które muszą znaleźć skuteczną odpowiedź ze strony Polski. Oba te kontrakty taką odpowiedź rzeczywiście gwarantują - podkreślił.

* PZL Świdnik może wyprodukować śmigłowce dla polskiej armii *

Na początku września amerykańska korporacja Raytheon zapowiedziała przedstawienie do końca miesiąca oferty offsetu związanego z planowanym zakupem przez Polskę zestawów obrony powietrznej Patriot.

Raytheon zapewnił, że jest gotów do największego transferu technologii, na jaki pozwoli amerykańskie prawo. Transfer ma pozwolić na 50-procentowy udział polskiego i objąć np. systemy łączności, podwozia, wyrzutnie i zarządzanie projektem.

Amerykanie zastrzegli, że nie będą mogli przekazać algorytmów, kodów źródłowych ani technologii głowicy naprowadzającej i wieloimpulsowych silników rakietowych zwiększających prędkość pocisku tuż przed uderzeniem w cel.

Zgodnie z memorandum podpisanym na początku lipca rząd USA zgadza się na sprzedaż Polsce baterii obrony powietrznej Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, jakiej mają używać wojska lądowe Stanów Zjednoczonych.

Dostawy maja się zacząć w roku 2022, w pierwszej fazie obejmując cztery jednostki ogniowe (tj. dwie baterie z 12 wyrzutniami) uzbrojone w pociski Lockheed Martin PAC-3 MSE i wyposażonych w nowy system zarządzania polem walki IBCS.

W późniejsze fazie Polska ma otrzymać baterie uzbrojone także tańsze pociski SkyCeptor i radar o polu obserwacji 360 stopni.

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. System ma być mobilny i umożliwić obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą. Wisła - system średniego zasięgu zdolny zwalczać rakiety balistyczne - to jedna z części planowanego systemu obrony powietrznej kraju. O wyborze zestawów Patriot do rozmów między rządami Polski i USA koalicja PO-PSL zdecydowała w kwietniu 2015 r.

Wg zapowiedzi obecnego kierownictwa MON system wprowadzony w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła ma kosztować nie więcej niż 30 mld zł.

Jakub Borowski

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(150)
Feliks350
6 lat temu
Patrioty...Matko Boska czy analitycy MON-u nie czytają rosyjskiej prasy wojskowej?Te PATRIOTY to już archiwalne bombardiery w porównaniu z uzbrojeniem najnowszej generacji wojsk rakietowych Rosji.Kto chce zrobić nam psikusa za setki milionów dolarów ?A lud ukochany patrzy i kiwa ze zrozumieniem głowami,jak trza to trza ,nie trza.
Artur Smigiel...
6 lat temu
"Znaczenie ma jak szybko moze zolnierz oposcic smiglowiec, komfort pracy...." - Najwieksze znaczenie ma czy jest go latwo zestrzelic, systemy obronne.
!!??!!
6 lat temu
Dopięcie, czy zapięcie Misia-Pisia?
Solon
6 lat temu
Najważniejsza jest kontynuacja programu Wisła - pogłębiajmy dno i trzymajmy się koryta
Kornik
6 lat temu
Maciorewicz to może szybko dopiąć... spodnie.
...
Następna strona