Notowania

skarb państwa
20.03.2009 18:39

Umowy państwowych spółek pod lupą CBA i ABW

Ruszył projekt tarczy antykorupcyjnej. Państwowe spółki mają tydzień na przekazanie informacji o umowach i kontraktach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Zarządy Spółek Skarbu Państwa mają przedstawić do 27 marca ministrowi skarbu informacje o zawieranych umowach i kontraktach _ o znacznej wartości _ i _ o kluczowym znaczeniu _ dla tych spółek. Minister zwrócił się też do ABW i CBA o sprawdzenie i monitorowanie tych transakcji.

_ _

Badanie ma objąć okres od 1 stycznia 2007 do 20 marca 2009 roku spółki skarbu państwa muszą przedstawić MSP informacje o podmiotach, z którymi zawierały umowy, a także _ zakres, rodzaj i przedmiot _ tych umów. Ponadto w zestawieniu spółek mają się znaleźć informacje o procedurze zawieranych umów i _ zastosowanych kryteriach wyboru _.

_ - W ramach realizacji programu tarczy antykorupcyjnej minister skarbu zwrócił się do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego z wnioskiem o sprawdzenie i monitorowanie transakcji, w szczególności zbadanie ich pod kątem ewentualnych nieprawidłowości, jak i ewentualnych konfliktów interesów przy podejmowaniu decyzji i realizacji zamówień _ - napisano w dokumencie.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Prywatyzacja da w tym roku 10-12 mld zł ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;da;w;tym;roku;10-12;mld;zl,52,0,434228.html )
* [ Grad nie rozmawia z Goldman Sachs. To kara za spekulacje ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grad;nie;rozmawia;z;goldman;sachs;to;kara;za;spekulacje,224,0,430304.html )
* [ PSL-PiS: Nowa koalicja antykryzysowa? ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/psl-pis;nowa;koalicja;antykryzysowa,103,0,426599.html )

W grudniu rząd ogłosił projekt tzw. _ tarczy antykorupcyjnej _, która miałaby chronić prywatyzację podmiotów z udziałem Skarbu Państwa oraz zamówienia publiczne. Przy realizacji tego projektu współdziałać mają służby specjalne, szczególnie CBA, minister ds. walki z korupcjąJulia Piteraoraz ministrowie resortowi.

Resort podkreśla, że kontrola w spółkach ma być prowadzona tak, by nie wpływała negatywnie na ich działalność i wizerunek. Rzecznik MSP Maciej Wewiór powiedział , że resort skarbu chce przebadać umowy zwierane przez spółki SP w ciągu ostatnich kilku lat, by _ nie było żadnych podejrzeń i spekulacji _.

Decyzja Grada o zbadaniu umów w spółkach SP została wydana w kilka dni po ujawnieniu faktu, że firma Work Service, której współwłaścicielem jest senatorTomasz Misiak, bez przetargu dostała zlecenie na pośrednictwo pracy i szkolenia zwalnianych stoczniowców.

Konsorcjum DGA-Work Service podpisało w lutym z Agencją Rozwoju Przemysłu umowę na świadczenie tych usług - w ramach tzw. specustawy stoczniowej. Ponadto Misiak pracował nad tą ustawą jako szef senackiej komisji gospodarki narodowej; zgłaszał do niej poprawki.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: skarb państwa, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz