Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia energetyczna. Europa liczy na zmniejszenie zależności gazowej wobec Rosji

0
Podziel się:

Projekt unii energetycznej ujrzał światło dzienne. Kraje będą dzielić się dokumentami z kontraktów gazowych.

Unia energetyczna. Europa liczy na zmniejszenie zależności gazowej wobec Rosji
(Gaz System S.A.)

W Brukseli po blisko roku prac koncepcyjnych opublikowano projekt założeń do unii energetycznej. Główne tezy koncentrują się na zmniejszeniu zależności gazowej wobec Rosji. Gorącym orędownikiem tych pomysłów był Donald Tusk.

Projekt unii energetycznej oficjalnie opublikowany. Strategia zaprezentowana w Brukseli ma zmniejszyć zależność gazową od Rosji.Część zapisów złagodzono pod wpływem presji z europejskich stolic. Nie będzie na przykład obowiązkowych, wspólnych zakupów gazu, które proponował swego czasu Donald Tusk.

Zapisano możliwość dobrowolnych, wspólnych zakupów na przykład w regionie, w sytuacji zagrożenia czy uzależnienia od jednego dostawcy. Nowością jest natomiast obowiązkowe przysyłanie do Brukseli kontraktów gazowych, jeszcze przed ich podpisaniem. Dotyczy to zarówno umów międzyrządowych, jak i komercyjnych. To ma wzmocnić pozycję przetargową Unii w negocjacjach z Rosją.

_ To bez wątpienia najbardziej ambitny projekt w dziedzinie energii od czasu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali _ - powiedział Marosz Szefczovicz, wiceszef KE na konferencji prasowej. _ To kompleksowe ujęcie tego, co Komisja Europejska zamierza zrobić w ciągu pięciu lat swojego mandatu, aby przekształcić system energetyczny UE _ - dodał.

Unia energetyczna pozwoli też Komisji Europejskiej na wykrycie ewentualnych pułapek czy niedozwolonych klauzul, które Moskwa wymusza na państwach członkowskich, głównie tych mniejszych. To także ma uniemożliwić kolejne, tajne porozumienia, które Rosja zawiera z unijnymi krajami oferując tańsze ceny gazu tym, z którymi ma dobre relacje.

Inne pomysły Brukseli to na przykład obowiązek tworzenia regionalnych planów antykryzysowych. Obecnie są one dobrowolne i nikt ich nie przygotowuje. Komisja chce też poprawić infrastrukturę i zachęca unijne kraje do budowy terminali LNG oraz łączników, które pozwolą zróżnicować źródła energii.

W strategii wyliczono konkretne działania, które zostaną podjęte w najbliższych latach. Obejmują one m.in. budowę połączeń energetycznych, dywersyfikację źródeł energii i dróg przesyłu, opracowanie planów europejskich i regionalnych na wypadek kryzysu energetycznego, a także zmianę zasad dotyczących zawierania przez kraje UE umów z dostawcami energii, tak by KE kontrolowała je jeszcze przed podpisaniem, a także zwiększenie przejrzystości kontraktów komercyjnych.

Szefczovicz zapowiedział przygotowanie _ unijnej strategii dotyczącej gazu LNG (skroplonego), aby ułatwić i przyspieszyć jego dostawy do UE. _Zintegrujemy 28 rynków energii w jeden wspólny" - powiedział Szefczovicz.

Teraz propozycją Komisją zajmą się kraje członkowskie i Parlament Europejski. Ostateczny kształt unii energetycznej będzie zależał od wyniku tych negocjacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Bruksela wymusi obniżki cen energii? Wspólne zakupy gazu zaproponowane jako element koncepcji unii budzą najwięcej emocji.
Polska propozycja jest korzystna dla całej UE Trzeba zerwać z myśleniem w kategoriach partykularnych interesów państw UE na rzecz wspólnej strategii energetycznej - uważają eksperci.
Polska koncepcja unii energetycznej. Tusk... Polska koncepcja unii energetycznej jest prawie w stu procentach zbieżna z tym, nad czym pracuje obecnie Komisja Europejska - powiedział dzisiaj premier Donald Tusk.
Tusk namawia Europę do unii energetycznej. To mrzonki? Eksperci przypominają, że o wspólnym rynku energii mówi się od 10 lat, a postępów nie ma. Czy to się opłaca?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)