Notowania

zamieszki w egipcie
02.02.2011 13:56

Unia chwali Mubaraka: Zrobił dobry krok

Bruksela wyraziła zadowolenie po deklaracji prezydenta Egiptu o nieubieganiu się o reelekcję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Unia Europejska nazwała dobrym krokiem decyzję prezydenta Egiptu Hosniego Munbaraka, który we wtorek postanowił nie ubiegać się o reelekcję.

W oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała również, że UE jest gotowa poprzeć egipski naród w dążeniu do lepszej przyszłości.

_ UE wzywa do uporządkowanej transformacji poprzez utworzenie rządu na szerokiej bazie, prowadzącego do prawdziwego procesu istotnych reform demokratycznych w pełnym poszanowaniu rządów prawa, praw człowieka i podstawowych swobód _ - głosi oświadczenie pani Ashton.

_ Niestety, nowo mianowany gabinet nie przedstawia sobą takiego rządu opartego na szerokiej podstawie społecznej _ - dodała.

Podobnie prezydent Francji Nicolas Sarkozy w oświadczeniu wezwał do szybkiej transformacji w Egipcie. Oświadczenie jego biura mówi o tym, by bezzwłocznie rozpoczął się konkretny proces transformacji. Sarkozy wzywa też egipskie władze do uczynienia wszystkiego, aby proces ten przebiegł bez przemocy.

Podobnie uważa brytyjski premier David Cameron. Jego rzecznik oświadczył, że proces politycznych zmian w Egipcie musi się zacząć już teraz. _ Uważamy, że proces ten musi być uporządkowaną transformacją. Proces ten musi się zacząć już teraz _ - powiedział rzecznik.

Ekspert: W Egipcie możemy mówić o przełomie

Zapowiedź ustąpienia prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka oznacza wyraźny przełom w wewnętrznej sytuacji kraju - uważa prof. Janusz Danecki. Jego zdaniem nie musi to jednak oznaczać natychmiastowego uspokojenia nastrojów. _ Choć nie zadowala to społeczeństwa egipskiego, ale jest to wreszcie poważny ruch ze strony prezydenta, który tak naprawdę mówi, że został pokonany i że ustępuje, że nie będzie starał się przejąć władzy i że doprowadzi do demokratyzacji społeczeństwa _ - powiedział PAP we środę kierownik Centrum Bliskowschodniego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej prof. Janusz Danecki.

Hosni Mubarak po kilku dniach burzliwych protestów Egipcjan zapowiedział, że ustąpi po wyborach prezydenckich zaplanowanych na wrzesień.

Zdaniem Daneckiego, Egipcjanie z dystansem podchodzą do zapowiedzi prezydenta dotyczącej jego ustąpienia. _ Na razie słyszymy, że protestują dalej, ale rozsądek pewnie w końcu zwycięży, bo całkowite odrzucenie obecnej władzy oznaczałoby, że kraj pogrąży się w chaosie _ - powiedział.

_ Egipcjanie wierzą, że coś się zaczęło zmieniać, póki co nie wierzą jednak prezydentowi - uważa prof. Danecki. - Nie wiemy jednak, jak znaczna część społeczeństwa nie akceptuje obecnego stanowiska prezydenta, myśląc, że będzie on chciał mimo zapewnień powrócić do władzy. Byłoby to nierozsądne, ponieważ prezydent do władzy nie wróci. On już się naprawdę poddał (), zrobił to z godnością _.

Zdaniem prof. Daneckiego niecierpliwość Egipcjan może jednak doprowadzić do natychmiastowego ustąpienia Mubaraka pod naciskiem dalszych demonstracji. _ Niemniej ja zapatruję się na to optymistycznie _ - powiedział arabista, dodając, że sytuacja prawdopodobnie uspokoi się w najbliższym czasie i ludzie przystaną na _ poważne obietnice prezydenta _.

Jak ocenił prof. Danecki, w przypadku natychmiastowego ustąpienia prezydenta Mubaraka jego polityka będzie kontynuowana, ponieważ następca - wiceprezydent Omar Suleiman - jest jego człowiekiem.

_ _

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t130623.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojsko;apeluje;rozejdzcie;sie;tlum;nie;ustepuje,76,0,764492.html) Wojsko apeluje: rozejdźcie się. Tłum nie ustępuje Opozycjoniści ścierają się ze zwolennikami Mubaraka. Są pierwsi ranni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t130575.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/9;mld;dolarow;rocznie;za;spokoj;na;bliskim;wschodzie;oplacilo;sie,31,0,763935.html) 9 mld dolarów rocznie za spokój na Bliskim Wschodzie. Opłaciło się Amerykanie najhojniej wspierają dyktatury w regionie. Ale i tak są bezradni wobec _ zimy ludów _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t130625.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;wlaczyc;do;gry;fundamentalistow,1,0,764417.html) USA: Włączyć do gry fundamentalistów Zdaniem Financial Times Stany powinny podjąć dialog z radykalnymi islamistami.
[ ( http://static1.platine.pl/i/art/31/130591_tiny.jpg ) ] (http://platine.pl/mubarak-bogatszy-niz-fidel-castro-0-764124.html) Mubarak bogatszy niż Fidel Castro Prywatny majątek prezydenta Egiptu i jego rodziny, szacowany jest na 40 miliardów dolarów.
Tagi: zamieszki w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz