Notowania

kryzys w irlandii
20.11.2010 14:17

Unia nie pozwoli Dublinowi zbankrutować

W przyszłym tygodniu poznamy szczegóły pożyczki dla Zielonej Wyspy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlmazUK/CC/Flickr)

W przyszłym tygodniu Unia Europejska ma ogłosić szczegóły pożyczki, którą Irlandia otrzyma z Brukseli. Zapowiedzieli to przedstawiciele Unii obecni w Dublinie.

Od kilku dni w irlandzkiej stolicy trwają rozmowy miejscowych władz z przedstawicielami Wspólnoty oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Początkowo Dublin nie zgadzał się na międzynarodową pomoc dla upadających banków, ale wczoraj rząd wstępnie zaakceptował pomysł pożyczki z Brukseli. Nieoficjalnie mówi się, że Dublin może otrzymać z Brukseli nawet 80 miliardów euro.

Irlandia nie chciała pomocy. Zobacz materiał ITN News (ang.):

[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t83089.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pomoc;dla;irlandii;zakonczy;kryzys;w;europie,248,0,713976.html) Pomoc dla Irlandii zakończy kryzys w Europie?

Irlandzka opozycja nazwała rozmowy _ jednym z najczarniejszych tygodni w historii _. Ale ekonomista profesor Philip Lane z Trinity College w Dublinie uważa, że decyzja rządu była najlepszą z możliwych: _ Myślę, że to dobra wiadomość. Rząd i sektor bankowy są pod ścianą i jedynym wyjściem jest przyjęcie pomocy od naszych europejskich partnerów. _

Przyczyną kryzysu w irlandzkiej gospodarce był krach na rynku nieruchomości. Pociągnął on za sobą wiele innych gałęzi gospodarki w tym przede wszystkim bankowość. W odpowiedzi na kryzys rząd w Dublinie zdecydował o drastycznych cięciach, m.in. płac i świadczeń socjalnych.

Eksperci obawiają się, że upadająca irlandzka bankowość może pociągnąć za sobą banki w innych krajach strefy euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t81132.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/irlandia;dementuje;nie;bylo;mowy;o;unijnej;pomocy,69,0,710469.html) Irlandia dementuje. Nie było mowy o unijnej pomocy Ministerstwo finansów rozmawiało z Brukselą o kondycji finansowej Irlandii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t18188.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzysowi;w;irlandii;winne;euro,129,0,353409.html) Kryzysowi w Irlandii winne euro? _ Obniżenie stóp procentowych po przyjęciu euro sprzyjało powstaniu bańki na rynku nieruchomości. _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t80052.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/irlandczycy;oszczedniej;przygotuja;swieta,70,0,709702.html) Irlandczycy oszczędniej przygotują święta Zmienił się także sposób finansowania świąt. Do łask wraca płacenie gotówką.
Tagi: kryzys w irlandii, irlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz