Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia przygląda się naszej ustawie o łupkach

0
Podziel się:

Projekt ministerstwa środowiska nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego wprowadza m.in. uproszczony model koncesjonowania.

Unia przygląda się naszej ustawie o łupkach
(Skraba/REPORTER)

Komisja Europejska bada projekt polskiej ustawy regulującej koncesje na wydobycie gazu łupkowego pod kątem zgodności z unijną dyrektywą węglowodorową - poinformowała w środę KE. Komisja nie podała terminu zakończenia tej oceny.

_ - Komisja ocenia obecnie, czy nowa polska legislacja jest zgodna z unijną dyrektywą węglowodorową _ - oświadczyła rzeczniczka KE ds. energii Marlene Holzner w informacji prasowej.

Projekt ministerstwa środowiska nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego wprowadza m.in. uproszczony model koncesjonowania, gwarancję ciągłości praw dla inwestora, który otrzymał koncesję, czyli również prawo do wydobycia, oraz uproszczenie procedur środowiskowych. Rozwiązania te mają - w zamyśle rządu - przyciągnąć inwestorów chcących wydobywać gaz z łupków.

Natomiast poszukiwanie złóż ma się odbywać na podstawie zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, które - przy braku sprzeciwu - w ciągu 30 dni nabierze mocy. Znikną dzisiejsze koncesje poszukiwawcze, zostaną jedynie koncesje rozpoznawczo-wydobywcze, które będą przyznawane wyłącznie w przetargach.

27 czerwca Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok związku ze skargą Komisji Europejskiej na obecnie obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące koncesji.

Trybunał orzekł, że Polska nie podjęła _ środków niezbędnych do zapewnienia, aby dostęp do działalności polegającej na poszukiwaniu, badaniu i produkcji węglowodorów był pozbawiony wszelkiej dyskryminacji zainteresowanych podmiotów oraz aby zezwolenia na prowadzenie owej działalności udzielane były według procedury, zgodnie z którą wszystkie zainteresowane podmioty mogą składać wnioski według kryteriów, które zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przed rozpoczęciem okresu składania wniosków _.

W związku z tym, zdaniem trybunału, Polska _ uchybiła zobowiązaniom _ wynikającym z dyrektywy w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.

Polskie media pisały, że może to się wiązać z koniecznością wypłaty przez Polskę rekompensat na rzecz firm, które nie otrzymały licencji.

Czytaj więcej w Money.pl
Bruksela grozi Polsce gigantyczną karą Musielibyśmy płacić prawie 160 tysięcy euro dziennie. Zobacz, za co.
Ważna decyzja Brukseli dla internautów Chce zwiększyć zaufanie konsumentów, poprzez wsparcie dla dobrowolnych unijnych systemów certyfikowania dostawców tej usługi.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)