Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Postępowanie Prezesa UOKiK wobec kantorów Interchange i Money Exchange

10
Podziel się:

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania przeciwko dwóm przedsiębiorcom prowadzącym kantory sprzedaży walut w ramach sieci Interchange i Money Exchange. Jak wynika z komunikatu UOKiK działania zostały podjęte na podstawie zawiadomienia Narodowego Banku Polskiego.

Postępowanie Prezesa UOKiK wobec kantorów Interchange i Money Exchange
(Wlodzimierz Wasyluk)

Czy kantory Interchange i Money Exchange naruszyły prawo i wprowadziły klientów w błąd? Wykaże to postępowanie Prezesa UOKiK. Urząd kwestionuje sposób prezentacji kursów kupna i sprzedaży walut.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania przeciwko dwóm przedsiębiorcom prowadzącym kantory sprzedaży walut w ramach sieci Interchange i Money Exchange. Jak wynika z komunikatu UOKiK działania zostały podjęte na podstawie zawiadomienia Narodowego Banku Polskiego.

Kantory te działają w kilku większych miastach Polski, szczególnie w miejscach popularnych wśród turystów, np. na lotniskach.

Zawiadomienie NBP zawierało m.in. skargi konsumentów, w tym zagranicznych turystów, którzy zostali wprowadzeni w błąd co do wysokości kursów walut.

Z informacji, które zebrał Urząd wynika, że kantory sieci Interchange mogą wprowadzać w błąd sposobem prezentacji stawek kursów walut. Praktyka ta polega na zastosowaniu tablicy informacyjnej z wykazem kursów kupna/sprzedaży walut, w której kolumny umieszczone są w odwrotnej kolejności od powszechnie przyjętej - w kolumnie lewej: kurs skupu waluty, a w prawej: kursy sprzedaży. Taki układ kolumn powoduje, że część klientów - biorąc kurs sprzedaży za kurs skupu - wymieniała pieniądze nie mając świadomości o rzeczywiście obowiązującym kursie.

Skargi konsumentów, w tym zagranicznych turystów, potwierdzają, że wielu z nich błędnie uznawało kurs skupu za kurs sprzedaży waluty i w konsekwencji otrzymywali dużo mniej pieniędzy, niż gdyby sprzedali walutę w innych kantorach.

Postępowania przeciwko przedsiębiorcom mogą zakończyć się wydaniem decyzji zakazującej stosowania praktyki naruszającej prawa słabszych uczestników rynku oraz nałożeniem kary pieniężnej w wysokości do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary. W wydawanych decyzjach Prezes UOKiK może również określić środki usunięcia trwających skutków bezprawnej praktyki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
WYRÓŻNIONE
janek
8 lat temu
ale co za inteligent sobie myslal ze kurs sprzedazy moze byc nizszy niz kurs kupna.
Virtutti Cebu...
8 lat temu
Ja to bym wysłał tych wszystkich ludzi spowrotem do szkoły i nauczył czytania ze zrozumieniem... Ciężko czasami przyznać się do błędu i najlepiej iść z tym do sądu. Wszczęcie postępowania nie oznacza że ktoś jest winny więc patrząc obiektywnie ten artykuł to kolejna wydmuszka.
ju
8 lat temu
Cinkciarze zawsze jak nie zrobili przekretu to byli chorzy ....... i to dzisiejszym ,,prezesom,, zostało !!! Krew nie woda to ma się we krwi....ha, ha !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (10)
Aga
8 lat temu
dzieckiem byłam, a zawsze mi mama mówiła: 1. jak wymieniasz euro to zawsze patrz na niższą cenę bo to kantor robi większy biznes niż ty 2. zawsze pytaj przed transakcją ile dostaniesz za 1 eur i jaką kwotę za całą sumę którą chcesz wymienić 3. zawsze negocjuj. Jakoś nigdy się nacięłam i zawsze wracałam z satysfakcją, że wymieniłam po lepszym kursie niż był na tablicy... a co więcej zhandlowałam to miałam dla siebie na kieszonkowe. Czytania, myślenia czy przedsiębiorczości trzeba się uczyć. Widać dobrą szkołę robią bo 3 rzeczy na raz w szybkim tempie uczą!
oolo
8 lat temu
Czy ktoś policzył ile w Polsce instytucji poza US i sądami może karać obywateli a tym bardziej przedsiębiorców ? Dziwne ,że jeszcze ktokolwiek chce coś tutaj robić i produkować.
Mati
8 lat temu
Taka praktyka stosowana jest wszędzie tam, gdzie jest dużo turystów i ceny za wynajem lokali są wysokie. Pijąc kawę w centrum zapłacimy zawsze więcej niż na obrzeżach, za to jakoś nikt nikogo nie pozywa, jest masa rzeczy, do których można się przyczepić i nie tylko tutaj. Czy tylko te sieci naruszają praktyki rynkowe? Co jeśli znajdą się inne kantory, wprowadzamy "sprawiedliwy kurs"? Może walutę wymienimy tylko w NBP jak za komuny? Włączcie myślenie!
ale jaja
8 lat temu
MOZE za skoki sie PAN wiezmnie CZY JAREK nie pozwala bo to jego kumplw wywiezli miliony Osmieszacie sie z dnia na dzien
Normalne myśl...
8 lat temu
Są tez inne kantory. Jak mi nie pasuje kurs w tym do ide do innego. Tylko geniusz wymienia walutę na lotnisku... a co z restauracjami na rynku w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie czy piwo po 10 zł to oszustwo? Oczywiście, że nie mamy wolny rynek. Czy to ze herbata jest droższa w jednym sklepie, a w innym tańsza to oszustwo? Nie. Więc w czym jest problem. Jesteśmy dorośli i sami podejmujemy decyzje i gospodarujemy budżetem, Jeśli przychodzisz do kantoru w centrum miasta trzeba się liczyć z tym ze kurs będzie mocno zaniżony do tego średniego. Pozostaje tylko czytać co jest napisane a jak się nie rozumie to pytać w kantorze ile się dostanie.