Notowania

gospodarka
30.03.2017 10:48

UOKiK ws. PGNiG. Spółka nie wykonała ich zaleceń

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) potwierdził, że PGNiG S.A. częściowo nie wykonało decyzji UOKiK - poinformował Urząd w komunikacie. Spółka nie usunęła z umów z odbiorcami ograniczeń w zmniejszaniu ilości zamawianego gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk)

Kolejna odsłona w sporze UOKiK i PGNiG. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) potwierdził, że PGNiG S.A. częściowo nie wykonało decyzji UOKiK - poinformował urząd. Spółka nie usunęła z umów z odbiorcami ograniczeń w zmniejszaniu ilości zamawianego gazu. Grozi jej wysoka kara ponad 10 mln złotych.

Jak przypomniał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w grudniu 2013 r. wydał decyzję, w której wskazał, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. nadużyło swojej pozycji dominującej. "Spółka zobowiązała się wówczas dobrowolnie, że zmieni treść umów ze swoimi odbiorcami, m.in. usunie ograniczenia w zmniejszaniu ilości paliwa oraz mocy umownej zamawianych na kolejny rok gazowy" - czytamy w informacji.

W październiku 2014 r. urząd wszczął postępowanie sprawdzające, które wykazało, że PGNiG S.A. nie wykonało w całości decyzji. "Spółka zaproponowała odbiorcom usunięcie zakwestionowanych postanowień przy jednoczesnym wprowadzeniu nowych postanowień o podobnych skutkach" - wskazał Urząd. Odbiorcy, przyjmując zaproponowane warunki, zobowiązaliby się do nabywania od PGNiG S.A. gazu, którego minimalna ilość byłaby stała, ustalona na określonym poziomie zamówienia z 2014 r.

Maksymalna kara za niewykonanie decyzji Urzędu wynosi do 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki. Na PGNiG S.A. została nałożona sankcja 5 tys. euro dziennie za 490 dni opóźnienia. Łącznie było to 2 mln 450 tys. euro, co stanowiło równowartość ponad 10 mln zł.

Przedsiębiorca odwołał się od decyzji.

Jak wskazał UOKiK, w marcu 2017 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w całości oddalił odwołanie, utrzymując w mocy rozstrzygnięcie Urzędu. W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że wykonanie decyzji powinno nastąpić zgodnie z jej treścią.

W ocenie SOKiK, wobec jasno określonego sposobu wykonania decyzji w jej sentencji, nie można uznać za prawidłowe jej wykonanie działań PGNiG S.A. polegających na faktycznym wprowadzeniu nowych postanowień wykraczających poza zakres zobowiązania.

Sąd uznał, że wysokość kary została wyznaczona prawidłowo.

Jak poinformował PAP UOKiK, PGNiG ma jeszcze prawo odwołać się od tej decyzji.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 roku. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Tagi: gospodarka, paliwa, spółka, konsumenci, pap, uokik, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-03-2017

UcŚmiech na sali kara 10 mln złotych. Jak oni potrafią 100 mld zł wytransferować za granicę, a tam ta kwota się rozpływa bez żadnych konsekwencji!

30-03-2017

KONCERZKARĄ TO BY BYŁO WYWALENIE NA ZBITY PYSK PREZESÓW, ZARZĄD I RADĘ NADZORCZĄ , DLA PRZYKŁADU !!!

31-03-2017

vitekNo to już wiadomo dlaczego gaz ma podrożeć - konsumenci muszą za Panów zapłacić karę!

Rozwiń komentarze (28)