Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
UOKiK skontrolował IKE. Naruszali prawa klientów [DŹWIĘK]

UOKiK skontrolował IKE. Naruszali prawa klientów

Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził nieprawidłowości w większości firm oferujących Indywidualne Konta Emerytalne. Kontrola 25 przedsiębiorców i 115 wzorców umów przyniosła zastrzeżenia wobec 16 instytucji finansowych. Są wśród nich m.in. PKO BP, BRE Bank, Bank Millennium.

Aktualizacja 14:01

Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel (na zdjęciu) podkreśla, że najbardziej szkodliwe są te nieprawidłowości, których skutki osoby oszczędzające odczuwają na własnej kieszeni.

- Sztandarowym przykładem może być sytuacja związana z indeksacją składki, która nie prowadzi do podwyższenia sumy ubezpieczenia, co de facto zaprzecza istocie indeksacji, jak również w istotny sposób godzi w interesy ekonomiczne konsumentów - mówi prezes UOKiK.

POSŁUCHAJ PREZESA UOKiK:


Dorota Grudzień-Barbachowska z UOKiK podkreśla, że naruszający prawa klientów przedsiębiorcy często robią to w pełni świadomie.

- Po wezwaniu o wzorce, ci przedsiębiorcy natychmiast przekazali nam je w zmienionej postaci, bez tych naruszeń, które potem, porównując wzorce odkryliśmy. Także mają oni świadomość przepisów absolutnie, w końcu są to profesjonaliści i zareagowali natychmiast - dodaje Grudzień-Barbachowska.

POSŁUCHAJ DOROTY GRUDZIEŃ-BARBACHOWSKIEJ:

Jest to pierwsza tego typu kontrola Urzędu. Przedsiębiorcy zostali wybrani na podstawie największej wartości zgromadzonych środków oraz losowo. Wśród 16 firm, w których działalności UOKiK dopatrzył się nieprawidłowości znalazły się banki PKO BP, BRE Bank, Bank Millenium i BGŻ. Zastrzeżenia dotyczą także zakładów ubezpieczeniowych tj. Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo–Kredytowych, PZU Życie, ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie, ALLIANZ Życie Polska, TFI PZU S.A, Millennium TFI, Legg Mason, TFI BNP Paribas Polska, BZ WBK AIB TFI, BPH TFI oraz domów maklerskich Banku Ochrony Środowiska i BDM.

Zastrzeżenia dotyczyły między innymi braku możliwości dysponowania środkami - zastrzeżenia urzędu wzbudziło ograniczenie oszczędzającym na emeryturę prawa do decydowania o zgromadzonych środkach.

Jedną z zakwestionowanych klauzul jest zastrzeganie w umowach możliwości sprzedaży zgromadzonych przez konsumenta aktywów według własnego uznania w przypadku dokonywania wypłaty środków w ratach. Zdaniem UOKiK, klient odkładając na emeryturę ma prawo wybrać, w jakie instrumenty finansowe inwestuje, dlatego gdy wypłaca środki w ratach powinien mieć możliwość zdecydowania, w jakiej kolejności je sprzeda. W związku z tym niezgodne z prawem jest każde ograniczanie klientom prawa do dysponowania zgromadzonymi środkami.

Ponadto prezes UOKK zakwestionowała pozbawianie konsumentów prawa wyboru subfunduszy, w których chcieliby ulokować środki w przypadku likwidacji jednego z nich.

Na drugiej stronie o tym, co jeszcze zakwestionował UOKiK

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
emerytury, oszustwa, ike, umowy
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
polak3
80.241.130.* 2012-02-23 09:31
potwierdza się tylko że nikomu nie można ufać, bo wszędzie chcą z ciebie zrobić frajera i murzyna. Powiedziałbym WYDY.... WYRU... tak nas traktują... UOKIK to jedyny urząd w polsce który szanuję... choć napewno nie jest bez wad.
poto
89.230.229.* 2012-02-08 09:30
40 lat pracy możesz przejść na emerytu.rę miller ok.
Polson
89.76.150.* 2012-02-04 19:07
Prawda jest taka, że jak się nie czyta i nie pyta przy podpisywaniu, to żaden UOKiK nie pomoże. My tam w PKO punkt po punkcie jechaliśmy i kazałem sobie tłumaczyć i nie było żadnych niedomówień.
Zobacz więcej komentarzy (18)