Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UOKiK: zgoda na wielkie koncentracje na rynku

0
Podziel się

Prezes UOKiK wydała decyzje w sprawie koncentracji, które dotyczą aż pięciu rynków.

UOKiK: zgoda na wielkie koncentracje na rynku
(Reporter)
bErYZxIR

Prezes UOKiK wydała kolejne decyzje w sprawie zgody na dokonanie koncentracji. Dotyczą one rynków: ubezpieczeń emerytalnych, LPG, nieruchomości, części samochodowych i artykułów spożywczych.

Na zdjęciu prezes UOKiK, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Wśród uczestników koncentracji znalazły się m.in. spółki należące grupy Allianz, koncernu BP oraz Fabryka Łożysk Tocznych-Kraśnik

bErYZxIT

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne Allianz Polska kontroli nad Otwartym Funduszem Emerytalnym Warta. W wyniku koncentracji Powszechne Towarzystwo Emerytalne Warta zaprzestanie prowadzenia swojej działalności, OFE Warta zostanie zlikwidowany, a członkowie OFE Warta zostaną członkami Allianz Polska OFE. PTE Allianz należy do grupy kapitałowej Allianz - globalnego dostawcy usług finansowych, natomiast PTE Warta wchodzi w skład bankowo-ubezpieczeniowej grupy kapitałowej KBC.

Amerykański holding energetyczny UGI Corporation otrzymał zgodę na przejęcie kontroli nad spółką, do której zostanie wniesiona część koncernu BP, zajmująca się wprowadzaniem na rynek i dystrybucją gazu LPG w Polsce. Powyższa transakcja przeprowadzona zostanie przez kontrolowaną przez UGI Corporation spółkę AmeriGas Polska.

Trzy decyzje dotyczą branży nieruchomości. Spółki MS Waryński Development i Polnord otrzymały zgodę na utworzenie wspólnych przedsiębiorców, którzy zajmą się realizacją trzech kolejnych etapów inwestycji, obejmującej wzniesienie, a następnie komercjalizację budynków mieszkalnych i biurowych przy ul. Jana Kazimierza w Warszawie. Wcześniej prezes UOKiK wyraziła zgodę na utworzenie spółki, która realizuje pierwszy etap tego przedsięwzięcia.

Spółka Atrium Poland 3, która zajmuje się m.in. zarządzaniem i wynajmem powierzchni w centrach handlowych (np. Reduta i Promenada w Warszawie, Galeria Copernicus w Toruniu), otrzymała decyzję pozwalającą na przejęcie kontroli nad warszawską spółką ILWRO Joint Venture - właścicielem Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu. Natomiast amerykańska spółka BlackRock będzie mogła przejąć kontrolę nad spółką MGPA, która zarządza funduszami, będącymi właścicielami m.in. budynków Rondo I w Warszawie oraz centrów handlowych Karolinka w Opolu i Pogoria w Dąbrowie Górniczej.

bErYZxIZ

Kolejna decyzja oznacza zgodę na przejęcie przez ZXY Luxembourg Investment kontroli nad Fabryką Łożysk Tocznych-Kraśnik. ZXY Luxembourg Investment należy do kontrolowanej przez władze Chińskiej Republiki Ludowej grupy kapitałowej Tri-Ring Group Corporation, która działa w przemyśle motoryzacyjnym, m.in. produkując części samochodowe. Fabryka Łożysk Tocznych-Kraśnik należy obecnie do grupy kapitałowej, na której czele stoi Agencja Rozwoju Przemysłu.

Zielone światło od UOKiK otrzymała także spółka Rhone Offshore Partners, która może teraz przejąć kontrolę nad sześcioma spółkami (Eden Springs Europe, Mey Eden, Mey Eden Marketing, Mey Eden Production, Mey Eden Bar - First Class Service, Café Espresso Italia), należącymi do holenderskiej grupy kapitałowej Eden. Rhone Offshore Partners należy do grupy Rhone, która działa m.in. w takich branżach, jak zarządzanie okrętami, prowadzenie sklepów internetowych czy wydobywanie minerałów. Z kolei grupa Eden zajmuje się m.in. dostawami wody źródlanej w butelkach PET oraz sprzedażą, najmem i obsługą ekspresów do kawy, głównie marki Lavazza. W Polsce działa należąca do grupy Eden spółka Eden Springs w Krzeszowicach - dostawca wody pitnej oraz produktów na bazie kawy.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

bErYZxJa

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m209611.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jest;kara;za;narzucanie;cen;uslug,169,0,1359017.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jest kara za narzucanie cen usług Prezes UOKiK uznała, że Krajowa Izba Urbanistów narzucając minimalne ceny usług swoim członkom ograniczała konkurencję.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/m40765.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wolominski;skok;ukarany;finansowo,242,0,1353202.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) SKOK surowo ukarany. Za złe praktyki - _ Osoba zaciągająca pożyczkę ma prawo wiedzieć w jakiej sytuacji wzrośnie koszt jej spłaty _ - mówi przedstawiciel UOKiK, który nałożył karę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/m209406.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/uokik;naklada;kare;na;pekao;leasing,159,0,1344927.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) UOKiK nakłada karę na Pekao Leasing Pekao Leasing sprzedaje używane, poleasingowe towary, m.in. samochody. Po wygaśnięciu umowy leasingu lub z powodu niespłacania rat produkty te stawały się własnością spółki - wyjaśnił Urząd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/m269666.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pozyczasz;poza;bankiem;zaplacisz;nawet;4;tys;zl;za;wizyte;w;domu,37,0,1342501.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Pożyczasz poza bankiem? Zapłacisz nawet 4 tys. zł za wizytę w domu Każda zbadana przez UOKiK firma pożyczkowa łamie przepisy.
bErYZxJu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)