Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uprawy zbóż ozimych i rzepaku w fatalnym stanie przez mróz

0
Podziel się:

Ponad 108 tys. hektarów zbóż ozimych i rzepaku wymarzło ostatniej zimy na Dolnym Śląsku.

Uprawy zbóż ozimych i rzepaku w fatalnym stanie przez mróz
(B4bees/CC BY 2.0/Flickr)

Ponad 108 tys. hektarów zbóż ozimych i rzepaku wymarzło ostatniej zimy na Dolnym Śląsku. W przypadku zbóż ozimych straty sięgnęły 24 proc. upraw, zaś rzepaku - 33 proc. - wynika z szacunkowych danych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Szacunkowe straty zostały opracowane na podstawie wniosków składanych przez rolników oraz prac komisji powołanych przez wojewodę dolnośląskiego. Łącznie na terenie województwa powołano 77 komisji, które oszacują szkody w uprawach.

_ - Powinny one zakończyć pracę w ciągu dwóch, trzech tygodni _ - powiedział rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Perduta.

Według pierwszych szacunkowych danych w regionie wymarzło 82 tys. hektarów zboża, co stanowi 24 proc. upraw ozimin, oraz 24 tys. hektarów rzepaku, czyli 33 proc. powierzchni upraw tej rośliny.

Jak powiedział dyrektor biura Dolnośląskiej Izby Rolniczej Tadeusz Jakubowski największe straty rolnicy odnotowali w okolicach Wrocławia i w powiecie Oleśnickim. _ Najbardziej ucierpiały tereny, na których było mało śniegu, ponieważ pokrywa śnieżna chroni uprawy przed mrozem _ - powiedział.

Rolnicy, których uprawy ucierpiały w wyniku mrozów, będą mogli strać się o różne formy pomocy od państwa. O pomoc będą mogły ubiegać się gospodarstwa, w których straty wyniosły średnio powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej lub powyżej 1050 zł - np. w drzewkach owocowych u sadowników. Pomoc będzie pomniejszona o połowę, jeśli rolnik nie ubezpieczył upraw.

Będzie można również uzyskać pomoc na ponowne obsianie upraw ozimych w wysokości 100 zł na hektar. Warunek ubezpieczenia upraw i 30 proc. strat nie będzie miał tu zastosowania. Innymi formami pomocy mają być m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji, umarzanie, odraczanie lub rozkładania na raty składek do KRUS, odraczanie i rozkładanie na raty czynszów za dzierżawę gruntów od Agencji Nieruchomości Rolnych. Wójtowie będą mogli też stosować ulgi w podatku rolnym za 2012 r.

Czytaj więcej o rolnictwie w Polsce w Money.pl
Przemarzło mnóstwo zboża. Wielkie straty Mrozy spowodowały wymarznięcie ponad 25,5 tys. ha pszenicy oraz 6,8 tys. ha rzepaku.
Zła prognoza dla rolników. Zboże się nie opłaci? W 2013 r. zmniejszy się dynamika przychodów z produkcji zbóż, natomiast zwiększą się koszty ich uprawy. Najkorzystniejsza nadal będzie produkcja pszenicy.
Klęska w całym województwie. Są duże straty Minister poinformował rolników o przygotowanym przez resort projekcie planu pomocy dla rolników, którym w najbliższym czasie zajmie się rząd.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)