Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

URE nie zgodzi się na zbyt wysokie podwyżki cen energii

0
Podziel się:

Ceny energii mogą wzrosnąć od 26 do 42 procent.

URE nie zgodzi się na zbyt wysokie podwyżki cen energii
(PAP/Tomasz Wojtasik)
bFggUpKd

Urząd Regulacji Energetyki nie zatwierdzi wniosków taryfowych na poziomie oczekiwanym przez koncerny energetyczne.

- _ Nie ma podstaw aż do tak drastycznych podwyżek cen energii zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i dla przemysłu. Nowe taryfy wejdą w życie od 1 stycznia 2009 roku _ - ocenił prezes URE Mariusz Swora.

_ - Postępowanie jest w toku i w związku z tym nie mogę mówić o skali podwyżek możliwych do zaakceptowania. (...) Podwyżek w wysokości wnioskowanej przez przedsiębiorstwa nie zaakceptuję. Już po wstępnej analizie widać, że wnioski nie są należycie uzasadnione _ - uważa Swora.

bFggUpKf

_ - Obecna sytuacja wygląda w ten sposób, że możemy się spodziewać spowolnienia gospodarczego, a cena węgla w portach ARA znacząco spadła. Energetyka wbrew tym trendom żąda horrendalnych podwyżek. Mam wrażenie, że ktoś tu nie chodzi twardo po ziemi _ - dodał szef URE.

Prezes URE podkreśla także, że w uwolnionym segmencie rynku, jakim jest sprzedaż energii dla przemysłu, również nie ma przesłanek do wzrostu cen o jakim mówią przedsiębiorstwa energetyczne.

_ - Nie regulujemy wprawdzie cen dla przemysłu, ale i tam, na uwolnionej części rynku, nie ma podstaw do wysokich podwyżek. Tymczasem energetycy szykują cenową terapię wstrząsową odbiorcom przemysłowym _ - powiedział Swora.

_ - Mam wątpliwości, czy wszyscy przedsiębiorcy, zwłaszcza z energochłonnych gałęzi przemysłu, wytrzymają bolesne zderzenie ze skonsolidowanymi grupami. Dodatkowo przemysł odczuje boleśnie wzrastające kwoty opłaty przejściowej z tytułu rozwiązania KDT _ - dodał prezes URE.

bFggUpKl

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe taryfy dla gospodarstw domowych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 roku.

_ - Zakładamy, że nowe taryfy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2009 roku. W tym roku proces będzie jednak dodatkowo skomplikowany poprzez zapowiadaną nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, której skutki musimy skonsumować w taryfach _ - informuje Swora.

bFggUpKm

Prezes Urzędu poinformował także, że skala podwyżek, o które ubiegają się przedsiębiorstwa jest w tym roku wyjątkowo wysoka.

_ - Obrotowcy chcą nawet 62 proc., dystrybutorzy od 9 proc. do 25 proc. Złożono w sumie 14 wniosków. Akceptacja tych wniosków na takim poziomie skutkowałaby podwyżkami w przedziale od 26 do 42 proc. _ - powiedział szef URE.

bFggUpKG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)