Notowania

urlop ojcowski
22.06.2012 13:48

Urlop ojcowski. Ruch Palikota chce wydłużyć do dwóch miesięcy

Ruch Palikota proponuje, by mężczyzna mógł wziąć urlop ojcowski w innym czasie niż kobieta - macierzyński bądź wychowawczy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Do Sejmu ma trafić projekt Ruchu Palikota zakładający wydłużenie urlopu ojcowskiego z przysługujących obecnie ojcom dwóch tygodni - do dwóch miesięcy. To prezent na Dzień Ojca - powiedziała wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka z Ruchu Palikota.

- _ Przygotowaliśmy projekt ustawy wydłużający urlop ojcowski z dwóch tygodni do dwóch miesięcy. Nowością naszego projektu jest również to, że mężczyzna będzie ten urlop mógł wziąć w innym czasie niż kobieta urlop macierzyński bądź wychowawczy _ - podkreśliła Nowicka na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jej zdaniem wprowadzenie proponowanych przez RP zmian przyczyniłoby się do poprawy relacji w związkach, pomogłoby kobietom pozostać aktywnymi na rynku pracy, a także pozwoliłoby nawiązać bliższą więź ojców z nowo narodzonymi dziećmi.

Poseł Ruchu Armand Ryfiński przekonywał, że zmiany wpłyną na zmniejszenie dyskryminacji kobiet na rynku pracy. - _ W tej chwili niektórzy pracodawcy postrzegają młodą kobietę często jako pracownika obarczonego, w cudzysłowie, pewnym ryzykiem, że może niedługo pójść na urlop macierzyński _ - tłumaczył. W sytuacji, gdy dwumiesięczny urlop będzie przysługiwał ojcom, to _ dyskryminacja na pewno powinna ulec zmniejszeniu _ - ocenił.

Poseł zadeklarował, że docelowo Ruch chciałby, by urlop macierzyński i ojcowski były równe. - _ By walczyć z tym mitem, stereotypem, że kobieta powinna wychowywać dzieci, a mężczyzna zarabiać. Nie. Jeżeli chcą obydwoje pracować, powinni obydwoje pracować i aktywnie uczestniczyć w opiece i wychowywaniu dziecka _ - zaznaczył.

Nowicka podkreślała, że pomysł Ruchu jest też szansą dla firm, bo pracownicy będą chcieli pozostać u pracodawcy, który sprzyja rodzinom, nie ma nic przeciwko urlopom macierzyńskim i ojcowskim.

Posłanka pytana, czy są wyliczenia, ile może to kosztować pracodawców, odparła, że trudno mówić o konkretnych pieniądzach, _ ale na pewno nie będą to kwoty wysokie _. Dodała, że szacuje koszty wprowadzenia zmian na kilkaset tysięcy złotych rocznie. Zwróciła uwagę, że dwa lata temu z urlopów ojcowskich skorzystało około 3 tys. ojców, a w ubiegłym roku - 7 tys. - _ Więc nie można się spodziewać, że nagle ojcowie zaczną z tej możliwości korzystać masowo, na pewno to będzie pewien proces _ - powiedziała.

Ryfiński ocenił, że firmy praktycznie nic nie stracą na wprowadzeniu zmian. - _ Bo mamy umowy na zastępstwo, więc jest możliwość zastąpienia tego pracownika, te koszty poniesie ZUS _ - mówił.

Nowicka pytana, czy urlop przepadłby w razie niewykorzystania przez ojca, potwierdziła. - _ Tak. W tej chwili to jest urlop dobrowolny dla ojców. Docelowo oczywiście chcielibyśmy, by ten urlop ojcowski był również obowiązkowy, ale to musi potrwać _ - dodała.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, matki mogą wykorzystać 24 tygodnie urlopu, zaś ojcowie - 2 tygodnie. Dzień Ojca jest obchodzony 23 czerwca.

Czytaj więcej w Money.pl
Urlop ojcowski będzie trwał dwa miesiące? Wydłużenia urlopu ojcowskiego do dwóch miesięcy, które można wykorzystać w ciągu dwóch lat, chce Ruch Palikota.
Wojskowi będą mieć więcej urlopu. Dlaczego? Wojskowi są ostatnią grupą mundurową, która nie może korzystać z dodatkowych dni wolnych po urodzeniu dziecka.
Coraz częściej wybieramy urlop ojcowski W styczniu i lutym z urlopów skorzystało już 3,1 tys. ojców.
Tagi: urlop ojcowski, armand kamil ryfiński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz