Notowania

Ursus skarży się na brak wsparcia. "Resort blokuje rozmowy z Zambią"

Zambia stara się od kilku lat pozyskać kredyt w ramach pomocy rozwojowej na zakup polskich maszyn.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ursus/matpras/Instagram)
Ursus jest w Afryce marką bardzo rozpoznawalną.

Ursus mógłby szerzej sprzedawać swoje maszyny w państwach afrykańskich dzięki pomocy rozwojowej Polski dla tego regionu. Kłopot w tym, że - jak twierdzi firma - wciąż spotyka z brakiem wsparcia ze strony polskiego rządu.

Zambia stara się od kilku lat pozyskać kredyt w ramach pomocy rozwojowej na zakup polskich maszyn. Ursus jest tam marką rozpoznawalną i cenioną. Niestety wciąż do transakcji dojść nie może –pisze "DGP".

– Sprawa z Zambią trwa od czterech lat. Kraj ten stara się o 100 mln dol. kredytu na maszyny Ursusa – mówi dziennikowi Andrzej Zarajczyk prezes Ursusa. – Jednak odmowa goni odmowę. Teraz MSZ nie pokazuje nam nawet uzasadnień, a wiceminister odmawia spotkania.

Blokującym, zdaniem przedsiębiorcy, jest zarówno resort spraw zagranicznych jak i Ministerstwo Finansów.

Strona rządowa przekonuje jednak, że decyzja w sprawie Zambii jeszcze nie zapadła, ale nie ma mowy o blokowaniu producenta i za dowód podaje kontrakty Ursusa z innymi krajami zawiązane w tej formule.

Nowa kolonizacja Afryki. Wielkie koncerny podbijają Czarny Ląd:

Jak podkreśla dziennik, formalnie decyzja o udzieleniu kredytu należy do Rady Ministrów, ale to Ministerstwo Finansów oraz MSZ mają decydujący głos.

Jak pisaliśmy w money.pl, Polska ma spory udział w udzielanych kredytach preferencyjnych. Jak wynika z programu pomocy rozwojowej na lata 2016-2020, tego typu pożyczki udzielimy Tanzanii (110 mln dolarów), Kenii (100 mln dolarów) czy Etiopii (50 mln dolarów).

Na czym właściwie polega ten mechanizm? W dużym uproszczeniu chodzi o udzielenie pożyczki, której ważnym warunkiem jest to, że realizacja inwestycji, czy też wykorzystanie pożyczonych funduszy, będzie w współpracy z firmami albo dobrami produkowanymi przez kraj jej udzielającej.

Na oficjalną pomoc rozwojową przeznaczamy 2,62 mld zł – wynika oficjalnych danych. Większość tej kwoty wydawanych jest w ramach współpracy wielostronnej wynikającej ze zobowiązań międzynarodowych przez m.in. obowiązkową składkę do budżetu UE, na Europejski Fundusz Rozwoju. Prócz tego resorty MSZ, środowiska, nauki i szkolnictwa wyższego, rozwoju przeznaczają pewne środki głównie na edukację globalną i pomoc wspierania transformacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pomoc rozwojowa, ursus, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-08-2018

KajkoDlaczego minister finansów ma kredytować Zambii zakup traktorów z prywatnej firmy??? Skoro odmawiają to znaczy że klient jest niewiarygodny ,ale Ursus … Czytaj całość

02-08-2018

GROMJak rzad moze wspierac Polakow, skoro to nie polski rzad, tylko polskojezyczny...zydy sie panosza

02-08-2018

axUrsus to polska firma, a Morawiecki nie po to został wstawiony na fotel premiera w Potato Republic, żeby takie firmy wspierał. Jego misją jest … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (46)