Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ursus skarży się na brak wsparcia. "Resort blokuje rozmowy z Zambią"

46
Podziel się

Zambia stara się od kilku lat pozyskać kredyt w ramach pomocy rozwojowej na zakup polskich maszyn.

Ursus jest w Afryce marką bardzo rozpoznawalną.
Ursus jest w Afryce marką bardzo rozpoznawalną. (Ursus/matpras/Instagram)
bEiOQxkl

Ursus mógłby szerzej sprzedawać swoje maszyny w państwach afrykańskich dzięki pomocy rozwojowej Polski dla tego regionu. Kłopot w tym, że - jak twierdzi firma - wciąż spotyka z brakiem wsparcia ze strony polskiego rządu.

Zambia stara się od kilku lat pozyskać kredyt w ramach pomocy rozwojowej na zakup polskich maszyn. Ursus jest tam marką rozpoznawalną i cenioną. Niestety wciąż do transakcji dojść nie może –pisze "DGP".

– Sprawa z Zambią trwa od czterech lat. Kraj ten stara się o 100 mln dol. kredytu na maszyny Ursusa – mówi dziennikowi Andrzej Zarajczyk prezes Ursusa. – Jednak odmowa goni odmowę. Teraz MSZ nie pokazuje nam nawet uzasadnień, a wiceminister odmawia spotkania.

bEiOQxkn

Blokującym, zdaniem przedsiębiorcy, jest zarówno resort spraw zagranicznych jak i Ministerstwo Finansów.

Strona rządowa przekonuje jednak, że decyzja w sprawie Zambii jeszcze nie zapadła, ale nie ma mowy o blokowaniu producenta i za dowód podaje kontrakty Ursusa z innymi krajami zawiązane w tej formule.

Zobacz także: Nowa kolonizacja Afryki. Wielkie koncerny podbijają Czarny Ląd:
bEiOQxkt

Jak podkreśla dziennik, formalnie decyzja o udzieleniu kredytu należy do Rady Ministrów, ale to Ministerstwo Finansów oraz MSZ mają decydujący głos.

Jak pisaliśmy w money.pl, Polska ma spory udział w udzielanych kredytach preferencyjnych. Jak wynika z programu pomocy rozwojowej na lata 2016-2020, tego typu pożyczki udzielimy Tanzanii (110 mln dolarów), Kenii (100 mln dolarów) czy Etiopii (50 mln dolarów).

Na czym właściwie polega ten mechanizm? W dużym uproszczeniu chodzi o udzielenie pożyczki, której ważnym warunkiem jest to, że realizacja inwestycji, czy też wykorzystanie pożyczonych funduszy, będzie w współpracy z firmami albo dobrami produkowanymi przez kraj jej udzielającej.

bEiOQxku

Na oficjalną pomoc rozwojową przeznaczamy 2,62 mld zł – wynika oficjalnych danych. Większość tej kwoty wydawanych jest w ramach współpracy wielostronnej wynikającej ze zobowiązań międzynarodowych przez m.in. obowiązkową składkę do budżetu UE, na Europejski Fundusz Rozwoju. Prócz tego resorty MSZ, środowiska, nauki i szkolnictwa wyższego, rozwoju przeznaczają pewne środki głównie na edukację globalną i pomoc wspierania transformacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiOQxkO
KOMENTARZE
(46)
mj
3 lata temu
To jest tak UE zakazuje wprowadzania Polsce traktorów URSUS na rynek UE bo nie spełniaja norm i certyfikatów które sami Niemcy, Francuzi ,Anglicy wydają - ale oszustwo z normami w Niemczech pokazuje ze to pic na wode .W prowadźmy swoje Polskie normy i zbojkotujmy towary UE. Nara
Pawel36
3 lata temu
A co słychać w skoku Wołomin, Kaczyński wytłumaczył się z tego przekrętu- skoki to jego dzieci.
jan
3 lata temu
niech wystartuja na warunkach rynkowych! ciągle jakies postkomunistyczne zakłady chcą pomocy panstwa:(
bEiOQxkP
da
3 lata temu
widocznie ministerstwo nie chce tam bezpowrotnie utopic 100 mln czy to takie trudne do zrozumienia??
Om
3 lata temu
Ursus w ogrodnictwie wspolpracuje z firma NAC Chinese badziew.... Pozdrawiam
...
Następna strona