Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Generał Odierno zaniepokojony spadkiem nakładów Wielkiej Brytanii na obronność

0
Podziel się:

Wielkie zaniepokojenie taką sytuacją wyraził szef sztabu sił lądowych USA generał Raymond Odierno.

USA: Generał Odierno zaniepokojony spadkiem nakładów Wielkiej Brytanii na obronność
(Cpl Russ Nolan RLC/MOD)

Szef sztabu sił lądowych USA generał Raymond Odierno wyraził _ wielkie zaniepokojenie _ spadającymi nakładami Wielkiej Brytanii na obronność. W poniedziałek wezwał Londyn do utrzymania tych wydatków na poziomie 2 procent PKB.

Odierno ostrzegł, że wojskom brytyjskim grozi sytuacja, w której będą walczyć wewnątrz jednostek USA, a nie obok nich.

W ciągu ostatnich czterech lat Wielka Brytania obcięła wydatki na obronność o około 8 procent, dążąc do redukcji rekordowo wysokiego deficytu budżetowego. W rezultacie brytyjskie siły zbrojne zmniejszyły się mniej więcej o jedną szóstą - wskazuje Reuters.

_ - W przeszłości dywizja armii brytyjskiej walczyła obok dywizji amerykańskiej. Teraz może to być brytyjska brygada wewnątrz dywizji amerykańskiej, albo nawet brytyjski batalion wewnątrz amerykańskiej brygady _ - powiedział Odierno, przypominając poprzednie konflikty, w Iraku i w Afganistanie.

Reuters odnotowuje, że brytyjski resort obrony na razie nie skomentował tego wywiadu. Wcześniej informowano, że obecne plany przewidują zachowanie wydatków na cele obronne na poziomie 2 proc. PKB, co jest celem wytyczonym przez NATO, w bieżącym i przyszłym roku finansowym.

W czwartek _ Financial Times _ pisał, że Wielka Brytania, która spośród członków NATO wydaje na obronność najwięcej po USA, zmniejszy swój budżet militarny z 55 miliardów dolarów w 2014 roku do 54 mld USD w roku bieżącym (spadek z 2,07 proc. PKB do 1,88 proc. PKB).

Agencja Reutera przypomina, że w grudniu zeszłego roku amerykański generał Ben Hodges wyrażał obawę, że brytyjskie wydatki na cele wojskowe mogą spaść poniżej natowskiego poziomu i twierdził, iż brytyjskie siły zbrojne nie mają dość pieniędzy na swoje potrzeby.

Czytaj więcej w Money.pl
Dodatkowe 800 mln zł na wojsko. Rząd zwiększa budżet MON Na wyposażenie armii i obronność będziemy wydawać pięć razy więcej niż na edukację.
Jest deklaracja. Wielka Brytania wyśle wojsko Brytyjskie siły zbrojne wezmą udział w planowanych ćwiczeniach NATO w krajach bałtyckich.
Niemcy wzmacniają wojska pancerne W związku z kryzysem na Ukrainie minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapowiedziała modernizację niemieckiej armii i zakup nowego sprzętu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)