Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finansowanie wojska. Rząd zwiększył budżet na obronę narodową

0
Podziel się:

Na wyposażenie armii i obronność będziemy wydawać pięć razy więcej niż na edukację.

Finansowanie wojska. Rząd zwiększył budżet na obronę narodową
(PAP/Radek Pietruszka)

Przeznaczenie co najmniej dwa procent PKB na obronność zakłada projekt nowelizacji ustawy przyjęty we wtorek przez rząd. W 2016 roku ma to być dodatkowo około 800 milionów złotych więcej. Premier Ewa Kopacz zapewniła, że skorzysta na tym krajowy przemysł zbrojeniowy.

[Aktualizacja 16:14]

_ - Filarem naszych inwestycji w armię będzie nasz polski przemysł zbrojeniowy, wiąże się to również z utrzymaniem miejsc pracy _ - powiedziała po posiedzeniu rządu Ewa Kopacz. Przypomniała, że w ubiegłym roku wszystkie państwowe zakłady zbrojeniowe zostały skonsolidowane w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Zapowiedziała, że PGZ będzie koordynować produkcję na rzecz armii.

Zapewniła, że pieniądze wydawane na obronność _ będą służyć również implementacji bardzo nowoczesnych technologii, innowacyjności, która musi zagościć również w naszym przemyśle obronnym, a potem w naszej armii _.

Wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak powiedział, że zwiększenie nakładów obronnych z nie mniej niż 1,95 proc. do co najmniej 2 proc. PKB oznacza, według szacunków, ok. 800 ml zł więcej na ten cel. _ Plan modernizacji obejmuje wiele różnych pozycji i sądzę, że nie będzie problemów z wydawaniem tych środków _ - powiedział. Podkreślił, że w ubiegłym roku MON wydało blisko 100 proc. środków przeznaczonych na modernizację techniczną.

Siemoniak zwrócił uwagę, że postanowione przez rząd zwiększenie wydatków obronnych _ zamyka trzy najważniejsze sprawy _ zawarte w październikowym expose Kopacz, dotyczące obronności. Przypomniał, że w grudniu premier otworzyła Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, w tym samym miesiącu weszło w życie rozporządzenie podwyższające dodatki za długoletnią służbę.

_ - Te najważniejsze punkty, bardzo istotne dla bezpieczeństwa państwa, zostały zrealizowane _ - powiedział Siemoniak, zaznaczając, że projekt ustawy potrzebuje jeszcze kilku tygodni na prace parlamentarne i podpis prezydenta. Przypomniał, że w grudniu rząd przyjął też plan wzmocnienia bezpieczeństwa państwa, zakładający integrację wysiłków MON i innych instytucji.

_ - Myślę, że w tej sytuacji międzynarodowej, wobec różnych zagrożeń, są to bardzo istotne decyzje, a dzisiejsza decyzja na długie lata daje pewność finansową i stabilność finansowania wieloletnich programów modernizacyjnych _ - ocenił wicepremier.

Przedłożony przez ministra obrony projekt nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu armii oraz ustawy o finansach publicznych zakłada, że od 2016 r. na finansowanie potrzeb obronnych Polski będzie przeznaczane corocznie z budżetu państwa nie mniej niż 2 proc. PKB z roku poprzedniego.

O zwiększeniu wydatków obronnych do takiego poziomu - zalecanemu w NATO - mówili w ubiegłym roku prezydent Bronisław Komorowski oraz premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz. Podniesienie udziału wydatków obronnych w PKB to także wypełnienie zobowiązań ze szczytu NATO w Newport. Sojusznicy postanowili tam, że państwa, które wydają na obronność mniej, osiągną poziom 2 proc. PKB w ciągu 10 lat.

Przyjęty przez rząd projekt zakłada ponadto zmianę cyklu programowania rozwoju sił zbrojnych z okresu 2-letniego na 4-letni, a okresu planistycznego z 6-letniego na 10-letni - zgodnie z zasadami planowania obronnego w NATO.

Projekt przewiduje też, że dodatkowymi przychodami Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych mogą się stać odszkodowania lub kary umowne otrzymane przez jednostki wojskowe w wyniku nieprawidłowej realizacji umów dotyczących zakupu uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz badań naukowych i prac rozwojowych, zwroty wydatków za udzielone wsparcie obcym wojskom, a także darowizny, spadki i zapisy.

Inwestycje we wspólną infrastrukturę wojskową w ramach programu NSIP będzie można przejściowo finansować z budżetu państwa.

Projekt zawiera też doprecyzowanie przepisów dotyczących wykonywania specjalistycznych usług wojskowych przez jednostki wojskowe. W praktyce oznacza to odejście od zasady, że musi istnieć ścisły związek między charakterem usługi świadczonej przez jednostkę a planem jej szkolenia. Jednostki wojskowe będą mogły funkcjonować bardziej elastycznie - świadczyć usługi cywilom poza szkoleniem, czyli np. zbudować most, oczyścić teren po powodzi - jeśli wymaga tego interes publiczny lub interes sił zbrojnych.

Inna proponowana zmiana dotyczy możliwości wypłacania zaliczek na poczet zamówień publicznych udzielanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, wyłączonych spod ustawy o zamówieniach publicznych.

Na obronność wydajemy mało

W przeliczeniu wydatków na obronność na jednego mieszkańca, na tle innych krajów Paktu Północnoatlantyckiego, wypadamy słabo. Jak wynika zraportu Money.pl w 2014 roku na wydatki obronne każdy Polak _ dorzucał _ zaledwie 271 dolarów. Dla porównania Amerykanie wydają ponad 6 razy więcej.

|

Źródło: The Military Balance/mon.gov.pl/Money.pl |
| --- |

MON modernizuje armię od lat, choć idzie mu to bardzo wolno. Instytut Globalizacji pytał w tytule raportu z 2011: _ Nowoczesne Wojsko Polskie czy skansen NATO? _Podniesienie wydatków ma być jednym z kroków w kierunku szybszej modernizacji polskiego wojska. Według programu wieloletniego _ Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP _ do 2022 roku na obronę narodową państwo ma wydać ponad 90 miliardów złotych. Najwięcej pieniędzy pójdzie na obronę powietrzną i morską. Najmniej z kolei wydamy na samoloty transportowe i pociski przeciwpancerne.

Wydatki na modernizację polskiej armii do 2022 roku (w mld zł)
System obrony powietrznej 26,4
Zwalczanie zagrożeń na morzu 13,7
Śmigłowce bojowe, VIP 11,5
Modernizacja wojsk pancernych 8,6
Transportery ROSOMAK 7,8
Modernizacja wojsk rakietowych 6,9
Systemy wsparcia dowodzenia 5,7
Uzbrojenie żołnierza przyszłości TYTAN 3,1
Rozpoznanie obrazowe i satelitarne 2,5
Rozpoznanie patrolowe 1,5
Samolot szkolno-treningowy AJT 1,4
Symulatory i trenażery 1
Samoloty transportowe 0,4
Przeciwpancerne pociski SPIKE 0,4
SUMA 90,9

Źródło: Money.pl na podstawie programu wieloletniego _ Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w ramach programów operacyjnych _.

- _ Lata 2015, 2016 i 2017 to będzie czas, kiedy budżet na zbrojenia znacznie wzrośnie. Wtedy ruszą przygotowania do uruchomienia dużego programu dronów, w tym takich, które będą zdolne do rażenia celów _ - mówił w maju ubiegłego roku wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek. Dzisiejsze posiedzenie ma wcielić te zapewnienia w życie już od przyszłego roku.

Zanim wystartował rządowy program_ Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, _resort finansował unowocześnianie sprzętu po prostu z pieniędzy wpisanych do ministerialnego budżetu na obronność.

Teraz pojawił się rządowy pomysł, by te pieniądze wydzielić jako rezerwy celowe. _ - Plan modernizacji mamy rozpisany na czternaście konkretnych programów, a kwoty są uporządkowane i nie rozejdą się na nic innego - zapewniał jeszcze w ubiegłym roku Czesław Mroczek . _

Wydatki na przyszłość

Najbardziej kosztowne inwestycje MON zostawia sobie na później. W 2016 roku ma wystartować system indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia Tytan, który okrzyknięto nazwą _ żołnierza przyszłości _. Szef MON zaznaczał jednak, że resort planuje zakupy na wiele lat do przodu i o jakichkolwiek szczegółach nie może być jeszcze mowy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/75/m311115.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/wojsko;polskie;sie;zbroi;zobacz;szesc;superbroni;na;ktore;wyda;miliardy,118,0,1561718.html) *Sześć superbroni, które będzie miała polska armia. Zobacz zdjęcia * Do 2022 roku wydamy na zbrojenia 90 mld złotych. Ten sprzęt jest tego wart?

Tak samo jak w przypadku superlekkiego i superszybkiego czołgu polskiej produkcji - również niezapisanym w obecnym rządowym planie modernizacji armii.

Wart sto milionów złotych projekt ma być absolutną rewelacją i zdobyć uznanie poza naszymi granicami.

W najbliższych latach polskie wojsko ma się wzbogacić między innymi o 70 śmigłowców, 12 okrętów i własną tarczę antyrakietową. Ponadto piechota ma być wyposażona w nowoczesne pancerze i zaawansowane systemy komunikacji.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)