Notowania

korea
19.08.2013 06:48

USA i Korea Płd. rozpoczęły manewry wojskowe

Wielkie manewry w Korei mogą przerwać negocjacje komunistycznej północy z południem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

USA i Korea Płd. rozpoczęły manewry wojskowe, które potrwają do 30 sierpnia - poinformowało dowództwo wojsk USA. Korea Północna, która zazwyczaj określała je jako _ agresywne _ i będące _ przygotowaniami do inwazji _, tym razem jeszcze nie zareagowała.

Pjongjang zagroził wojną nuklearną po rozpoczęciu podobnych manewrów na początku br. Według ministerstwa obrony Korei Południowej i dowództwa wojsk USA w Seulu, w manewrach weźmie udział 30 tys. żołnierzy USA i 50 tys. żołnierzy południowokoreańskich. Podkreślono, że mają one _ charakter obronny _ i polegać będą w dużej mierze na komputerowym symulowaniu działań bojowych.

Manewry pod kryptonimem _ Ulchi Freedom Guardian _, które potrwają blisko dwa tygodnie, odbywają się w okresie oznak pewnego złagodzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim.

Jak zauważa południowokoreańska Agencja Yonhap, w tym roku Pjongjang nie zareagował na zapowiedź wspólnych ćwiczeń tuż za jego południową granicą. Oba państwa koreańskie, będące formalnie w stanie wojny, uzgodniły w ub. tygodniu ponowne otwarcie wspólnej strefy przemysłowej Kaesong, zamkniętej po tym jak Pjongjang wycofał stamtąd swych pracowników. W niedzielę Pjongjang zaakceptował ofertę Seulu rozmów w sprawie łączenia rodzin.

Jednak część analityków podchodzi ostrożnie do ostatnich gestów Korei Północnej podkreślając, że Pjongjang często przechodził od gróźb i prowokacji do _ ofensywy uśmiechów _ aby uzyskać pomoc zagraniczną.

Czytaj więcej w Money.pl
Korea Północna pokazała swojego smartfona Północnokoreański smartfon prawdopodobnie został wyprodukowany w Chinach.
Dziś świętują, a kiedy zaatakują? Świat czeka w napięciu Korea Północna obchodzi rocznicę urodzin Kim Ir Sena. Eksperci twierdzą, że może to być pretekstem do odpalenia rakiet.
Tagi: korea, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz