Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Kerry ma się spotkać z Ławrowem w piątek w Londynie ws. Ukrainy

0
Podziel się:

Spotkanie odbędzie się na dwa dni przed zaplanowanym na niedzielę referendum na Krymie.

USA: Kerry ma się spotkać z Ławrowem w piątek w Londynie ws. Ukrainy
(PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Sekretarz stanu USA John Kerry zapowiedział, że spotka się pojutrze w Londynie z szefem MSZ Rosji Sergiejem Ławrowem, by zaoferować Rosji dyplomatyczne rozwiązania ws. Ukrainy. Zastrzegł, że USA zrobią co trzeba, jeśli Rosja nie dokona właściwych wyborów.

_ - Zaoferujemy Ławrowowi oraz za jego pośrednictwem Władimirowi Putinowi i Rosji pewne rozwiązania z nadzieją naszą i - jak myślę - także świata, że znajdziemy rozstrzygnięcie, które zapewni poszanowanie integralności i suwerenności Ukrainy _ - powiedział Kerry w środę w Kongresie, informując, że udaje się do Londynu na spotkanie z Ławrowem na prośbę prezydenta Baracka Obamy.

Spotkanie odbędzie się na dwa dni przed zaplanowanym na niedzielę referendum na Krymie w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Z kolei rosyjski parlament ma w tej sprawie głosować 21 marca. Według USA byłoby to pogwałceniem ukraińskiej konstytucji oraz prawa międzynarodowego.

Kerry wyraził przekonanie, że Rosja _ ma wiele powodów, by wybrać drogę deeskalacji i pokojowego rozwiązania _. Przyznał też, że dalsze karanie czy izolowanie Rosji może nie sprzyjać międzynarodowym wysiłkom na rzecz szukania rozwiązania ws. Syrii, Afganistanu czy irańskiego programu pokojowego.

_ - Ale zrobimy co trzeba, jeśli Rosja nie dokona właściwych wyborów _ - zapewnił. Choć nie sprecyzował, jakie działania ma na myśli, amerykańskie media, w tym _ New York Times _, spekulują, że administracja USA skłania się ku decyzji o zastosowaniu sankcji ekonomicznych, jeśli Rosja nie odstąpi ws. Krymu.

_ - Szanujemy to, że Rosja ma głębokie historyczne, kulturowe i inne związki z Ukrainą, a zwłaszcza z Krymem, ale nic nie usprawiedliwia wojskowej interwencji, której świat jest świadkiem _ - powiedział Kerry. Podkreślił też, że Ukraińcy mają prawo do stanowienia o własnej przyszłości, bez ingerencji czy prowokacji ze strony Rosji.

Dowodem solidarności i poparcia USA dla nowych władz Ukrainy ma być też spotkanie Baracka Obamy w środę w Białym Domu z nieuznawanym przez Moskwę premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem.

Izba Reprezentantów zatwierdziła już pakiet dwustronnej pomocy USA dla Ukrainy w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dol. Jak poinformował szef senackiej komisji spraw zagranicznych, Demokrata Robert Menendez, Senat ma głosować w tej sprawie w środę, rozszerzając pakiet o dodatkowe 50 mln dolarów na proces demokratyzacji Ukrainy oraz o 100 mln na współpracę wojskową USA z Ukrainą i innymi krajami Europy Wschodniej i Środkowej. Na wniosek Białego Domu ustawa senacka obejmuje też zgodę Kongresu na reformę Międzynarodowego Funduszu Walutowego, co wciąż stanowi przedmiot sporów z Republikanami.

W ubiegłym tygodniu Departament Stanu nałożył sankcje wizowe na wysokiej rangi rosyjskich i ukraińskich urzędników i inne osoby. Obama podpisał też dekret, który umożliwia ministerstwu finansów zamrożenie w każdej chwili aktywów, należących do _ osób i instytucji odpowiedzialnych za podważanie demokratycznych instytucji oraz procesu demokratyzacji na Ukrainie _ bez wymogu zgody Kongresu. Jak dotychczas sankcji finansowych nie zastosowano.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)