Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA: Podatnicy zapłacą 2 bln dol. za wojnę w Iraku

0
Podziel się:

Za każdą dodatkową sekundę amerykańskiej obecności w Iraku podatnicy w USA będą musieli zapłacić dodatkowe 6300 dol., a za każdy kolejny rok około 200 miliardów dolarów

USA: Podatnicy zapłacą 2 bln dol. za wojnę w Iraku
(PAP/EPA/Mohammed Jalil)

Za każdą dodatkową sekundę amerykańskiej obecności w Iraku podatnicy w USA będą musieli zapłacić dodatkowe 6300 dol., a za każdy kolejny rok około 200 mld dol. - pisze amerykański publicysta Nicholas D. Kristof na łamach dziennika "International Herald Tribune".

W artykule "Minuta w Iraku równa się 380 tysięcy dolarów" Kristof przypomina, że w przededniu inwazji na Irak w marcu 2003 roku minister obrony USA Donald Rumsfeld oceniał, iż łączne koszty operacji nie przekroczą 50 miliardów dolarów.

Bilion dolarów za wojnę

Trzy i pół roku później analizy specjalistów wskazują, że rachunek za wojnę przekroczy bilion, a może nawet 2 biliony dolarów, jak ostrzega laureat nagrody Nobla z ekonomii Joseph E. Stiglitz. _ Za wojnę w Iraku każdy Amerykanin, wliczając w to dzieci, zapłaci 6600 dolarów. _

W swoich szacunkach Stiglitz zakłada, że w rachunku uwzględni się również długotrwałe wydatki, na przykład na opiekę lekarską dla tysięcy rannych żołnierzy USA.

Noblista razem ze specjalistką od finansów publicznych Linda Bilmes z Uniwersytetu Harvarda opublikowali zaktualizowaną wersję raportu, w której potwierdzają, że "wydatki na wojnę, łącznie z kosztami budżetowymi, społecznymi i makroekonomicznymi przekroczą zapewne 2 biliony dolarów".

Kristof pisze, że jest to cztery razy więcej niż trzeba, by zapewnić na najbliższe 10 lat ubezpieczenie medyczne 47 milionom Amerykanów, którzy obecnie go nie mają. Albo 1600 razy więcej niż przeznaczył prezydent Bush na wynalezienie ogniw wodorowych, które mają być czystym źródłem energii w samochodach, domach i fabrykach.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)