Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

USA: Sekretarz skarbu jednak odejdzie?

0
Podziel się:

Timothy Geithner rozważa ustąpienie ze stanowiska, ale z decyzją wstrzyma się do ukończenia negocjacji dotyczących pułapu zadłużenia USA .

USA: Sekretarz skarbu jednak odejdzie?
(PAP/EPA)

Sekretarz skarbu USA Timothy Geithner rozważa ustąpienie ze stanowiska jeszcze w tym roku, ale z decyzją wstrzyma się do ukończenia negocjacji dotyczących pułapu zadłużenia USA - podał Reuter, powołując się na źródła bliskie politykowi.

Geithner zapewnił, że na stanowisku zostanie _ w przewidywalnej przeszłości _, unikając przy tym jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o dalszą karierę.

Przedstawiciel Departamentu Skarbu podkreślił, że szef resortu nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

Sekretarz skarbu wielokrotnie stawał się obiektem krytyki oraz apeli o rezygnację, jednak zdołał wyrobić sobie opinię lojalnego doradcy prezydenta w niespokojnych czasach.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z USA (CNN, ang):

Wśród powodów skłaniających Geithnera do odejścia mówi się o względach rodzinnych.

Przed dołączeniem do administracji prezydenta Baracka Obamy 49-letni Geithner kierował Bankiem Rezerw Federalnych w Nowym Jorku. Jako sekretarz skarbu w latach 2007-2009 odegrał znaczącą rolę w walce z kryzysem na rynkach finansowych.

Geithner od roku alarmował o katastrofalnych konsekwencjach, jeśli Kongres nie uchwali zwiększenia pułapu zadłużenia, wynoszącego obecnie 14,3 biliona dolarów. Rząd korzysta na razie z nadzwyczajnych rezerw budżetowych, aby spłacać należności, ale rezerwy te wyczerpią się około 2 sierpnia. Rozmowy z republikańską opozycją utkwiły w impasie.

Wśród możliwych następców Geithnera wymienia się prezesa General Electric Jeffa Immelta, który obecnie przewodzi także radzie doradczej przy Białym Domu, burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga oraz Jamie'ego Dimona, szefa holdingu finansowego JP Morgan Chase.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t141099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/usa;zagrozone;niewyplacalnoscia,175,0,844207.html) USA zagrożone niewypłacalnością? Między innymi takie wątpliwości znów niepokoiły wczoraj inwestorów na nowojorskiej giełdzie. Dziś czas na ważne informacje z rynku pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/drastyczne;ciecia;w;amerykanskim;budzecie,28,0,812828.html) Drastyczne cięcia w amerykańskim budżecie W budżecie na 2011 r. cięcia wydatków są większe o 38 mld dolarów w stosunku do pierwotnego planu. Republikanie domagali się jeszcze większych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)