Notowania

syria
03.05.2013 08:36

USA wciąż rozważają zakres pomocy dla sił opozycji w Syrii

USA nadal zastanawiają się nad zakresem ewentualnej pomocy dla sił syryjskiej opozycji i rozważają "wszystkie opcje" po doniesieniach o użyciu w Syrii broni chemicznej - oświadczył w czwartek prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, który przebywa obecnie z wizytą w Meksyku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(willwhitedc/CC/Flickr)

USA nadal zastanawiają się nad zakresem ewentualnej pomocy dla sił syryjskiej opozycji i rozważają _ wszystkie opcje _ po doniesieniach o użyciu w Syrii broni chemicznej - oświadczył wczoraj prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, który przebywa obecnie z wizytą w Meksyku.

_ - Wciąż oceniamy sytuację na miejscu, wraz z naszymi partnerami międzynarodowymi szukamy najlepszego rozwiązania mającego na celu transformację polityczną _ w Syrii - powiedział amerykański prezydent.

_ Ponieważ widzieliśmy dowody dalszego przelewu krwi, potencjalnego wykorzystania broni chemicznej w Syrii, jak powiedziałem, rozpatrzymy wszystkie opcje _ - dodał Obama.

Wcześniej amerykański minister obrony Chuck Hagel powiedział, że Waszyngton nie wyklucza możliwości dozbrajania syryjskich rebeliantów, lecz że ostatecznej decyzji nie podjęto.

Trwająca od ponad dwóch lat antyrządowa rebelia w Syrii pochłonęła już życie około 70. tys. ludzi. Konflikt przeistacza się w walki na tle religijnym, w którym sunniccy powstańcy próbują obalić rządy alawickiej mniejszości.

Wywiad amerykański ogłosił, że reżim prezydenta Baszara el-Asada najprawdopodobniej użył przeciw rebeliantom paraliżującego gazu sarin. Potwierdziły to inne źródła, m.in. brytyjskie i izraelskie. Poprzednie doniesienia na ten temat, pochodzące od powstańców, były przez USA odrzucane.

Rząd USA pomaga powstańcom finansowo i skrycie pośredniczy w dostawach broni dostarczanej im przez kraje arabskie. Sam jednak odmawia wysyłania broni. Wyklucza też interwencję zbrojną w Syrii. Hagel powiedział, że wiadomości o broni chemicznej _ nie są wystarczającą podstawą _ do takiego kroku.

Czytaj więcej w Money.pl
To on chciał otruć Obamę. Został złapany Ministerstwo sprawiedliwości USA już wcześniej poinformowało, że mężczyzna został oskarżony o posiadanie toksycznej substancji biologicznej.
Obama ostro o użyciu broni chemicznej w Syrii Obama, mówiąc o zmianie nastawienia do Syrii wyjaśnił, że trzeba będzie ponownie rozważyć zakres stosowanych środków i dostępnych możliwości.
Amerykanie będą interweniować w Syrii? Barack Obama: _ użycie broni chemicznej przez syryjski rząd zmieni reguły postępowania wobec reżimu. Baszar el-Asad odpowiada _...
Tagi: syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz