Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Ustawa 12 listopada z poprawkami. "Solidarność" zadowolona

89
Podziel się:

Senackie poprawki do ustawy o dniu wolnym 12 listopada spowodowały olbrzymi chaos. W zasadzie nadal nie wiadomo, kto tego dnia pójdzie do pracy. Związkowcy są jednak zadowoleni. - Bardzo dziękuję Paniom i Panom Senatorom którzy głosowali za tą poprawką, za tę mądrą decyzję - mówi money.pl Alfred Bujara, szef handlowej "Solidarności".

Wygląda na to, że w poniedziałek 12 listopada zakupów w marketach również nie zrobimy
Wygląda na to, że w poniedziałek 12 listopada zakupów w marketach również nie zrobimy (Agencja Gazeta)

Jak informowaliśmy w piątek wieczorem, Senat przyjął z poprawkami ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Ustawa ustanawia 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. Dokument teraz wróci do Sejmu.

Pracownicy handlu o tym, czy mają dzień wolny 12 listopada, dowiedzą się zatem na ostatnią chwilę. Poprawki senatorów Sejm rozpatrzy... 7 listopada. Na chwilę przed nowym świętem. Chaos to efekt niekonsekwencji ustawy, którą oprotestowała handlowa "S".

- Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której parlament ustanawia dzień wolny po to, aby Polki i Polacy mogli świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości, a jednocześnie wyklucza z tego wspólnego świętowania ponad milion pracowników handlu. Bardzo dziękuję Paniom i Panom Senatorom którzy głosowali za tą poprawką, za tę mądrą decyzję – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

Zobacz także: 12 listopada dniem wolnym od pracy. Tadeusz Cymański tłumaczy decyzję PiS

Zgodnie z treścią poprawki przyjętej przez Senat, 12 listopada 2018 r. będą obowiązywały zasady dotyczące ograniczenia handlu analogiczne do obowiązujących w niedzielę i inne dni świąteczne. Pierwotny projekt przyjęty w ekspresowym tempie przez Sejm zawierał zapis, zgodnie z którym dzień wolny od pracy 12 listopada nie miałby dotyczyć pracowników handlu.

W środę 24 października o zmianę krzywdzących dla pracowników handlu zapisów zaapelowała do Senatu Komisja Krajowa NSZZ Solidarność. Podobne stanowisko w dniu 26 października przyjął Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność.

- Naszym zdaniem wyłączenia z ustawy wprowadzającej dzień wolny 12 listopada powinny dotyczyć jedynie tych pracowników, których praca w tym dniu jest absolutnie niezbędna ze względu na bezpieczeństwo publiczne oraz konieczność zaspokojenia podstawowych potrzeb społeczeństwa. Nie ma natomiast żadnych istotnych powodów, aby dnia wolnego od pracy pozbawiać pracowników handlu - powiedział przewodniczący handlowej "Solidarności".

Po przyjęciu przez Senat, ustawa o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej wróci do Sejmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(89)
Dodo
5 lata temu
Wolne kto by sie nie cieszyl?:) jaka opieka w 99,9% przypadkow przynajmniej jedno z rodzicow bedzie mialo wolny dzien
Maria
5 lata temu
Procedowanie prawa w Polsce to kpina jak można by sejm 7 listopada głosował by już 12 listopada było wolne a podpis prezydenta w locie. Tu nie chodzi o to czy ma być wolne ale to że sejm i senat pisowski wiedział o tym święcie od roku i co zapomnieli
Polak
5 lata temu
A co tam, 4-5 miliardy strat, przecież POlandia to bogaty kraj... A ukraińcy będą i tak chętni do pracy. (najlepiej po 16 godzin)
Nemo
5 lata temu
a PAD podpisze ją 13 listopada, bo nawet jak uchwalą tego 7 listopada to korespondencja wyjdzie z Sejmu 8 listopada, jak dobrze pójdzie 9 dotrze do biura podawczego kancelarii Prezydenta, o której nie wiadomo, a to piątek, tak więc nawet jak podpisze od ręki to musi zostać przekazany do KPRM by tam służby premiera opublikowały go w Dzienniku Ustaw RP, pozostaje pytanie kiedy bo 10 i 11 listopada to dni wolne od pracy .......
nemo
5 lata temu
ja zapewne pójde do pracy,,,dostane 100 procent czyli 300 zł przytule
...
Następna strona