Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

GUS:
Przemysł w górę najszybciej w tym roku

Rząd chce podzielić uczelnie. Jedne będą kształcić, drugie prowadzić badania

Rząd chce podzielić uczelnie. Jedne będą kształcić, drugie prowadzić badania

Ustawa 2.0 reformująca uczelnie wyższe zostanie zaprezentowana za tydzień. Fot. pixaby
Ustawa 2.0 reformująca uczelnie wyższe zostanie zaprezentowana za tydzień.

Pierwsza liga szkół wyższych ma dostać dodatkowe środki na badania. Pozostałe będą kształcić tylko praktycznie - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

W polskim systemie szkolnictwa wyższego mają się pojawić uczelnie badawcze. Będą to prestiżowe szkoły wyższe, kształcące na bardzo wysokim poziomie akademickim, a jednocześnie na szeroką skalę prowadzące zaawansowane badania naukowe.

Nie zostaną wskazane przez ustawę, ale wyłonione w konkursie spośród uczelni o wysokiej jakości naukowej. Władze takiej uczelni badawczej podpiszą kontrakt na realizację celów w ciągu sześciu lat - podaje gazeta.

- Co istotne, uczelnie same określą cele, do których dążą, podczas procedury konkursowej. Nie będą więc narzucane uczelni. Pojawi się możliwość prowadzenia nowych strategii rozwoju - powiedział "Rz" prof. Marek Kwiek z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Gowin: dajemy miliard złotych na badania

 

 

Umowa będzie też przewidywała dodatkowe środki na finansowanie działalności tych uczelni. Projekt ustawy 2.0, który zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu na Narodowym Kongresie Nauki, przewiduje bowiem osobny strumień finansowy, służący realizacji konkursu "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza". Ustawa ta ma zastąpić prawo o szkolnictwie wyższym.

- Wyłonienie uczelni badawczych sprawdziło się w innych krajach. Trzeba im dać szansę i u nas. Wszystko jednak zależy od tego, jak będą zarządzane. Inicjatywa może bowiem zwiększyć liczbę badań, ale niekoniecznie tych przełomowych - dodaje prof. Leszek Pacholski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Do konkursu będą mogły przystąpić uczelnie akademickie. Mają w nim przedstawiać wieloletnią strategię na rzecz doskonałości naukowej oraz podniesienie jakości kształcenia. Wnioski oceni międzynarodowy panel ekspercki.

- Przedstawiciele ministerstwa mówią o dziesięciu uczelniach badawczych. To dużo. W rezultacie nie dostaną zbyt dużo pieniędzy. Postuluję, by wyłonić z czasem dodatkowo najlepsze z najlepszych, dwie czy trzy uczelnie flagowe i przyznać im radykalnie więcej środków - powiedział "Rz" prof. Marek Kwiek.

Dodał, że wyłanianie w konkursie uczelni badawczych jest dobrym pomysłem. Liczą się dodatkowe środki, a nie stosowana nomenklatura.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
gfd
2017-09-16 00:37
Takie same!!?? Litości , czy ktoś sprawdza te teksty?. Zlitujcie się chociaz nad tytułami
bewmwfs
2017-09-15 20:18
Te prestiżowe będą dla POP (Pełniących Obowiązki Polaków) a te gorsze dla Polaków.
Michel
2017-09-15 20:15
Napisano w tytule informacji: "Nic już nie będzie takie same"... Takie SAMO - panowie/panie dziennikarze WP!!!
Pokaż wszystkie komentarze (49)