Notowania

gospodarka
31.03.2017 20:16

No i stało się. Tak rząd weźmie pod lupę ciężarówki

Prezydent podpisał ustawę o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Rząd chce w ten sposób zmniejszyć szarą strefę. Dzięki tej zmianie, będzie można śledzić przewóz takich towarów jak: paliwa, susz tytoniowy i alkohol etylowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, celem ustawy jest określenie zasad systemu monitorowania drogowego przewozu tzw. towarów wrażliwych oraz określenie odpowiedzialności za naruszenie obowiązków związanych z tym przewozem.

"Za towary wrażliwe ustawa uznaje m. in. paliwa silnikowe i ich pochodne, paliwa opałowe, oleje smarowe i preparaty smarowe, które mogą być wykorzystane jako dodatki do paliw silnikowych, wyroby zawierające alkohol etylowy (odmrażacze na bazie alkoholu etylowego, rozcieńczalniki i rozpuszczalniki), alkohol etylowy całkowicie skażony oraz susz tytoniowy" - podano.

Ustawa ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i ujawnienie przedsiębiorców unikających płacenia podatku VAT. To w Polsce prawdziwa plaga. Zdaniem ekspertów z firmy doradczej PwC, tylko w 2014 r. z powodu nieuiszczenia należnego podatku budżet państwa stracił ok. 50 mld zł. Czytaj więcej:Rząd chce śledzić TIR-y. Zamierza uzyskać dodatkowe 100 mld zł

Z informacji KP RP wynika, że systemem monitorowania drogowego nie będą objęte wszystkie przesyłki towarów wrażliwych poniżej 500 kg wagi lub 500 litrów objętości, a także przesyłki wybranych materiałów w niewielkich opakowaniach jednostkowych, nawet jeżeli łączna masa lub objętość przesyłki przekroczy wyżej wskazane limity.

"Prowadzenie monitorowania przewozu towarów wrażliwych umożliwi utworzony rejestr zgłoszeń, który ma być prowadzony w systemie teleinformatycznym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Przewóz towarów wrażliwych objęty jest obowiązkiem zgłoszenia do tego rejestru. Poszczególnych zgłoszeń do rejestru dokonują: podmiot wysyłający towary, podmiot odbierający towary, przewoźnik, a także kierujący środkiem transportu. Zgłoszenia dokonuje się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych" - czytamy.

Podkreślono, że przewóz towarów może nastąpić po otrzymaniu numeru referencyjnego.

Ustawa określa ponadto zasady kontroli przewozu towarów oraz sankcje za nieprzestrzeganie nakładanych obowiązków.

Jak wyjaśniono, ustawa ma za zadanie chronić legalny handel towarami uznanymi przez ustawodawcę za "wrażliwe" oraz ograniczyć poziom uszczupleń w kluczowych dla budżetu państwa podatkach - podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, a także zwiększyć skuteczność kontroli w obszarach obarczonych istotnym ryzykiem naruszenia obowiązujących przepisów.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów art. 21-32, art. 34 i art. 35 pkt 2, które są związane z nakładaniem kar administracyjnych oraz wymierzeniem kary grzywny. Przepisy te mają wejść w życie z dniem 1 maja 2017 r.

Tagi: gospodarka, prawo, transport, prezydent, budżet, pap, Andrzej Duda, prezydent rp, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-04-2017

cvqDo tej pory wszyscy kręcili lody za zgodą PO, która twierdziła ze na nic nas nie stać.Konta rosły ,ale tylko politykom i krewnym królika.

31-03-2017

giojh7654a moż by tak VAT znieść panowie urzędasy?

01-04-2017

5 sortPIS widzi wszędzie przestępców, a okazuje się że to minimalny margines jak np. z unikaniem podatków. Chory z nienawiści, od lat otoczony ochroniarzami … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (74)