Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Na nic apele o weto. Prezydent podpisał prawo ułatwiające eksmisje

Na nic apele o weto. Prezydent podpisał prawo ułatwiające eksmisje

O weto apelowały organizacje lokatorskie. Nowe prawo nazywają "eksmisją plus" Fot. East News/Bartosz Krupa
O weto apelowały organizacje lokatorskie. Nowe prawo nazywają "eksmisją plus"

Na nic apele organizacji lokatorskich. Na nic uwagi Rzecznika Praw Obywatelskich. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ułatwiającą eksmisje. Nowe prawo będzie stosowane przy wynajmie lokali z programu "Mieszkanie+".

- Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości przyczyni się do zwiększenia podaży nieruchomości dostępnych pod budownictwo mieszkaniowe - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Podpisaniem "kluczowej dla programu "Mieszkanie+" ustawy pochwalił się rzecznik ministerstwa infrastruktury Szymon Huptyś.

Ustawa zawiera jednocześnie kontrowersyjne przepisy, ułatwiające eksmisję z wynajmowanych mieszkań lokatorów, którzy zalegają z czynszem powyżej trzech miesięcy. Najemca wyrzucony z mieszkania+ nie będzie miał prawa do mieszkania socjalnego.

 

 

Zobacz: Na nic apele o weto. Prezydent podpisał prawo ułatwiające eksmisje

 

Dlatego organizacje broniące ludzi przed eksmisją apelowały do prezydenta o weto. - Ci lokatorzy będą całkowicie pozbawieni ochrony przed bezdomnością w razie poważnych problemów zdrowotnych, czy finansowych. Od lat konsekwentnie protestujemy przeciw próbom ułatwienia eksmisji na bruk. Były Prezydent Komorowski kiedyś wycofał taki projekt po naszych protestach, a ostatnio wyglądało na to, że rząd też wycofał się z takich pomysłów. Ale w końcu Prawo i Sprawiedliwości ułatwiło eksmisję na bruk, co z perspektywy czasu z pewnością będzie oceniane jako nowy rozdział antyspołecznej polityki państwa - napisały w liście otwartym do głowy państwa.

Uwagi miał też Rzecznik Praw Obywatelskich. - Nie do zaakceptowania jest - w mojej ocenie - przyjęta regulacja, zgodnie z którą sytuacja życiowa najemcy nie będzie podlegała ocenie żadnego organu, w tym przede wszystkim sądu i w konsekwencji zostanie on usunięty przez komornika do noclegowi, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, a więc pozbawiony lokalu mieszkalnego i faktycznie bezdomny - napisał Adam Bodnar w wystąpieniu do prezydenta.

Ministerstwo infrastruktury, które pisało ustawę twierdzi, że chroni ona lokatorów, ponieważ umożliwia wypowiedzenie najmu tylko w trzech przypadkach: gdy najemca używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem; gdy zalega z czynszem za trzy miesiące pomimo wyznaczenia dodatkowego miesiąca na spłatę należności lub gdy wynajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal bez pisemnej zgody właściciela.

Czytaj także
Polecane galerie
hańka
2017-08-18 12:10
a dlaczego tylko z mieszkania +, a co z mieszkaniami prywatnych właścicieli?
Właściciel
2017-08-16 10:57
POPIERAM decyzję Prezydenta w sprawie eksmisji lokatorów którzy w sposób złodziejski postępują nie dokonując opłat za wynajmowanie mieszkania. Dosyć ochraniania złodziejskich lokatorów . To jest sprawiedliwa i prawidłowa decyzja Prezydenta . Brawo Panie Prezydencie.
wlasicielka wynajmowanego mieszkania
2017-08-16 10:15
I bardzo dobrze. Skonczy sie okupacja wynajmowanych mieszkan bez uiszczenia czynszu. Prawo wlasnoci powinno byc najwiekszym priorytetem!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (308)