Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o lasach państwowych zawetowana przez prezydenta Dudę

0
Podziel się:

Uchwalona pod koniec poprzedniej kadencji ustawa, zawiera zdaniem prezydenta Dudy rozwiązania wskazujące, iż "ustawy zwykłe mogą wprowadzać możliwość zbywania lasów państwowych, co nie gwarantuje pełnej ochrony lasów przed zmianą ich statusu".

Ustawa o lasach państwowych zawetowana przez prezydenta Dudę
(JAN GRACZYNSKI)

Prezydent Andrzej Duda skierował w poniedziałek do ponownego rozpatrzenia ustawę o lasach państwowych. W opinii Andrzeja Dudy ustawa nie zapewnia wprowadzenia instrumentów zapewniających skuteczną ochronę lasów państwowych w sposób zgodny z deklarowanymi celami - podała Kancelaria Prezydenta RP. W sumie Andrzej Duda zawetował trzy ustawy - oprócz tej o lasach państwowych, również o mniejszościach narodowych i etnicznych, oraz o ratyfikacji umowy międzynarodowej w sprawie emisji gazów cieplarnianych.

Aktualizacja 12:07

Uchwalona pod koniec poprzedniej kadencji ustawa, zawiera zdaniem prezydenta Dudy rozwiązania wskazujące, iż "ustawy zwykłe mogą wprowadzać możliwość zbywania lasów państwowych, co nie gwarantuje pełnej ochrony lasów przed zmianą ich statusu".

"Ponadto ustawa wprowadza przesłankę wskazującą na możliwość zbywania lasów dla realizacji celów publicznych w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami, co oznacza wprowadzenie szerokiego katalogu okoliczności umożliwiających dokonywanie zbywania lasów państwowych. Wreszcie uchwalona ustawa przyjmuje niejednoznaczną regulację dotyczącą dostępu do lasów państwowych" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

Spór wokół lasów narósł blisko dwa lata temu, kiedy to koalicja rządząca w błyskawicznym tempie uchwaliła nowelę ustawy o lasach, która zmusiła przedsiębiorstwo Lasy Państwowe do wpłacenia do budżetu państwa w ciągu dwóch lat 1,6 mld zł. Od 2016 r. LP będą oddawały do kasy państwa 2 proc. przychodów ze sprzedaży drewna. Ówczesny premier Donald Tusk mówił wówczas, że 1,3 mld zł uzyskanych z wpłaty LP zostanie przeznaczonych na budowę i remonty dróg lokalnych.

Opozycja zarzucała koalicji PO-PSL, że był to zamach na finanse Lasów Państwowych oraz że ta decyzja może w przyszłości doprowadzić do destabilizacji przedsiębiorstwa, a w konsekwencji doprowadzić do jego sprzedaży.

W 2014 r. PiS podjęło inicjatywę zbierania podpisów pod formalnie obywatelskim wnioskiem o rozważenie w referendum ogólnokrajowym sprawy przyszłości Lasów Państwowych. Pod koniec sierpnia tego roku prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Senatu, aby w trakcie wyborów październikowych parlamentarnych zapytać Polaków czy są za "za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania LP".

Weto przeciw zgodzie na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych

Również w poniedziałek prezydent Duda zawetował ratyfikowaną we wrześniu przez Sejm Poprawkę dauhańskiej do Protokołu z Kioto, czyli umowę międzynarodową, która nakłada na Polskę wiążące zobowiązania dotyczące emisji gazów cieplarnianych. Według Andrzeja Dudy, związanie Polski umową, która wpływa na funkcjonowanie gospodarki i wiąże się z kosztami społecznymi powinno być poprzedzone szczegółową analizą skutków prawnych i ekonomicznych. W opinii prezydenta RP w trakcie prac ustawodawczych skutki te nie zostały należycie wyjaśnione.

Protokół z Kioto zobowiązywał sygnatariuszy do redukcji w latach 2008-2012 emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 5 proc. w porównaniu z poziomami z roku 1990. Polska wypełniła zobowiązania nałożone Protokołem. Tzw. poprawka dauhańska przedłuża obowiązywanie Protokołu do 2020 r.

Grudniowa konferencja ONZ w stolicy Francji ma przynieść nowe globalne porozumienie, mające na celu ograniczenie wzrostu temperatury na Ziemi do dwóch stopni w porównaniu z epoką przedindustrialną.

Zobacz także: Praca, innowacyjność, podatki - oto oczekiwania wobec nowego prezydenta

wiadomości
gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)