Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o OZE. Rolnicy złożyli blisko tysiąc petycji do Ministerstwa Energii

0
Podziel się:

Petycje złożone na ręce ministra Piotrowskiego podpisali głównie rolnicy i mieszkańcy małych miejscowości z całej Polski. Zwracają oni uwagę, że budowa elektrowni słonecznych pozytywnie wpłynie na rozwój obszarów wiejskich.

Ustawa o OZE. Rolnicy złożyli blisko tysiąc petycji do Ministerstwa Energii
(Shutterstock/Federico Rostagno)

Blisko tysiąc petycji wyrażających poparcie dla rozwoju w Polsce elektrowni słonecznych trafiło 4 kwietnia do Ministerstwa Energii. Masowe społeczne poparcie, głównie rolników, związane jest z pracami nad zmianami w ustawie o odnawialnych źródłach energii i niepewnością dotyczącą kształtu nowelizowanej ustawy w zakresie energetyki słonecznej.

Petycje złożone na ręce ministra Piotrowskiego podpisali głównie rolnicy i mieszkańcy małych miejscowości z całej Polski. Zwracają oni uwagę, że budowa elektrowni słonecznych pozytywnie wpłynie na rozwój obszarów wiejskich, pozwoli zagospodarować grunty najgorszych klas, na których tradycyjne użytkowanie rolnicze nie jest opłacalne, a które mogą zacząć przynosić rolnikom znaczący dochód w formie dzierżawy pod instalacje. Ponadto powstające elektrownie dadzą pracę okolicznym mieszkańcom zarówno podczas realizacji inwestycji, jak również w ramach obsługi instalacji.

Klaudiusz Kalisz z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej (PSES) komentuje, iż tak masowe poparcie dla fotowoltaiki pokazuje, że ma ona najbardziej obywatelski charakter ze wszystkich technologii produkcji energii i pozwala na masowy udział dla mieszkańców obszarów wiejskich - w roli inwestorów, usługodawców czy dzierżawców gruntu.

Według danych Renewables Energy Agency w Niemczech elektrownie słoneczne w prawie 60 proc. są własnością drobnego kapitału i osób indywidualnych, a nie wielkich koncernów czy funduszy, z czego aż 14 proc. należy do rolników. Taka statystyka to bardzo dobry prognostyk na partycypację szerokiej rzeszy polskich inwestorów w rozwoju mocy fotowoltaicznych.

Również w naszym kraju fotowoltaika ma coraz większe grono właścicieli - na koniec roku 2015 było w Polsce ponad 150 naziemnych i blisko 4 tys. nadachowych instalacji. - To ciągle wartości marginalne dla całego systemu energetycznego, ale pokazują stale rosnące zainteresowanie zwykłych obywateli, mimo iż od wielu lat mechanizm wsparcia dla PV nie może powstać - komentuje Kalisz.

Zobacz także: Zobacz także: Blackout w Polsce? Nasza energetyka potrzebuje 100 mld zł
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)