Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa o rajach podatkowych. Posłowie poparli zmianę daty obowiązywania

0
Podziel się:

Poselski projekt przewiduje, że nastąpi skrócenie vacatio legis przepisów regulujących opodatkowanie dochodów osiągniętych przez polskich podatników za pośrednictwem zagranicznej spółki.

Mateusz Szczurek, minister finansów w Sejmie.
Mateusz Szczurek, minister finansów w Sejmie. (PAP/Jakub Kamiński)
bEKMwOeZ

W Sejmie posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się za zmianą terminu wejścia w życie ustawy uniemożliwiającej firmom wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych. Opozycja żąda jednak wyjaśnienia kwestii zbyt późnej publikacji tej ustawy.

Projektem, który określa termin wejścia w życie ustawy na 1 stycznia 2015 r., zajmie się teraz sejmowa komisja finansów publicznych.

W Sejmie odbyło się dzisiaj pierwsze czytanie projektu PO dotyczącego zmian w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Inicjatywa posłów PO wiąże się ze zbyt późnym opublikowaniem ustawy o opodatkowaniu firm, których spółki córki zarejestrowane są w rajach podatkowych.

bEKMwOfb

Przedstawicielka wnioskodawców i jednocześnie szefowa sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska (PO) przedstawiając projekt, mówiła, że jest on niezbędny, _ by naprawić błąd powstały w wyniku nieogłoszenia w terminie noweli _ ustawy o CIT i PIT.

_ - Poselski projekt przewiduje, że nastąpi to przez skrócenie vacatio legis przepisów regulujących opodatkowanie dochodów osiągniętych przez polskich podatników za pośrednictwem zagranicznej spółki kontrolowanej _ - mówiła.

Skowrońska apelowała do posłów o skierowanie projektu do dalszych prac i szybkie procedowanie nad nim. Posłowie wszystkich klubów pozytywnie odnieśli się do proponowanej zmiany.

Poseł ludowców Jan Łopata przypomniał o trwających kontrolach w sprawie opóźnienia publikacji przepisów. Jak mówił, wyjaśnienie tej sprawy jest istotne dla _ przejrzystości polskiej legislacji _.

bEKMwOfh

Jerzy Żyżyński z PiS poinformował, że jego klub poprze projekt, gdyż jest on ważny dla budżetu. Podkreślił też, że to dobrze, gdy _ ktoś przyznaje się do popełnionego błędu _. Dodał jednocześnie, że jakiś urzędnik zawinił w tej sprawie i nie można _ zamieść tego pod dywan _.

Dariusz Joński z SLD również poparł propozycję zmian w noweli, ale stawiał pytanie, czy opóźnienie publikacji ustawy było zwykłym błędem, czy też zamierzonym działaniem. Pytał też przedstawicieli resortu, dlaczego rząd PO-PSL dopiero po siedmiu latach postanowił uregulować kwestie zagranicznych spółek zależnych.

_ - Poprzemy ten projekt, ale będziemy żądać wyjaśnień od organów ścigania i resortu finansów _ - mówił, nawiązując się do opóźnienia publikacji noweli.

Wiceminister finansów Janusz Cichoń odnosząc się do wypowiedzi posłów, wskazał, że resort rozpoczął prace nad nowelą ustawy o CIT i PIT już w 2012 r., a prace trwały tak długo, gdyż - jak mówił - to _ trudna materia _.

bEKMwOfi

Odniósł się też do późniejszej publikacji dokumentu. Jak mówił, to pierwszy taki przypadek, jeśli chodzi o MF. Jego zdaniem na razie trudno stwierdzić, kto jest winien zaistniałej sytuacji. _ - Być może to skutek wadliwych procedur lub błędu systemowego _ - dodał.

Ustawa, którą rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września i - by zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r - powinna była zostać opublikowana przed końcem września. Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało ją jednak 3 października. Istniały więc obawy, że nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem.

Istotą przygotowanych przez resort finansów przepisów jest uwzględnienie w dodatkowym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych kontrolowanych spółek i opodatkowanie ich 19-proc. podatkiem. Zgodnie z nowelą dochody z kontrolowanych spółek zagranicznych (tzw. CFC) byłyby opodatkowane w Polsce, jeżeli firma krajowa miałaby w podmiocie zagranicznym ponad 25 proc. udziałów. Zasada ta byłaby stosowana pod warunkiem, że podatek za granicą byłby niższy o co najmniej 25 proc. niż w Polsce, a spółka nie prowadziłaby tam rzeczywistej działalności.

Za zagraniczną spółkę kontrolowaną uznany będzie ponadto każdy podmiot położony w państwie wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, publikowanym przez ministra finansów w rozporządzeniu. Za spółki tego typu będą również uznawane podmioty położone w państwie, z którym Polska nie wymienia informacji podatkowych.

bEKMwOfj

Nowe przepisy nie będą stosowane wobec podatników kontrolujących zagraniczne spółki położone w państwach UE oraz należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), o ile będą one tam prowadziły rzeczywistą działalność gospodarczą.

W związku z opóźnieniem publikacji ustawy premier Ewa Kopacz zleciała szefowi KPRM Jackowi Cichockiemu wewnętrzną kontrolę w Rządowym Centrum Legislacji i Ministerstwie Finansów. Prezes RCL Maciej Berek informował, że chce, by sprawę wyjaśniło Centralne Biuro Antykorupcyjne, które już otrzymało komplet materiałów dotyczących procedury legislacyjnej w tej sprawie. Opóźnienie publikacji ustawy dotyczącej rajów podatkowych zbadać ma też NIK.

Czytaj więcej w Money.pl
W tej sprawie wszyscy politycy są zgodni Politycy zgadzają się, że należy wyjaśnić sprawę nieopublikowania ustawy o opodatkowaniu działających w nich firmach.
Sejm zdąży z ustawą i uratuje 3 mld zł dla budżetu? NIK już zapowiedział wnikliwą kontrolę w sprawie opóźnienia jej publikacji.
Pieniądze z podatków nie wypłyną za granicę? Ustawa mająca powstrzymać transfer zysków za granicę przez koncerny wejdzie w życie jeszcze na początku przyszłego roku.
bEKMwOfC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)