Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

GUS:
Przemysł w górę najszybciej w tym roku

Deweloperzy mają poważny problem. Te przepisy mogą pokrzyżować ich plany

Deweloperzy mają poważny problem. Te przepisy mogą pokrzyżować ich plany

Deweloper nie będzie mógł wydzielić więcej niż dwóch odrębnych mieszkań w budynku jednorodzinnym Fot. Bartosz Wawryszuk
Deweloper nie będzie mógł wydzielić więcej niż dwóch odrębnych mieszkań w budynku jednorodzinnym

Dom jednorodzinny nie będzie już mógł bez problemu stać się miniblokiem z kilkoma odrębnymi mieszkaniami - to główne założenie zmian w ustawie o własności lokali, pod którymi właśnie podpisał się prezydent Andrzej Duda. Prawnicy mają jednak wątpliwości, czy nowelizacja nie uderzy w tych, którzy już dawno planowali inwestycje na podstawie starych planów zagospodarowania przestrzennego.

O tej bardzo ważnej sprawie dla rynku mieszkaniowego w Polsce pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Zgodnie z doniesieniami, wejście w życie nowych przepisów oznacza, że np. deweloper nie będzie już mógł wybudować budynku jednorodzinnego, by następnie wydzielić w nim kilka mieszkań, a następnie je sprzedać.

Teoretycznie dotychczasowe przepisy również zabraniały takich praktyk, ale dawały możliwość wydzielenia maksymalnie dwóch lokali mieszkalnych. Problem w tym, że łatwo było je obejść.

- Z definicją tą radzono sobie jednak, dokonując faktycznego przekształcenia budynku jednorodzinnego w wielorodzinny, z pominięciem jednak procedury przed organami nadzoru budowlanego, mającej na celu zmianę sposobu użytkowania budynku - opisuje cytowany przez "DGP" radca prawny Piotr Dobrowolski.

Zobacz także: Mieszkanie dla Młodych rozeszło się w kilka godzin

Resort infrastruktury postanowił walczyć z takimi praktykami i wprowadził dodatkowe zapisy. Zgodnie z nimi wydzielenie nowych lokali będzie obarczone nowymi procedurami, opartymi m.in. o pozwolenia na budowę, urzędowe zgłoszenia itp. Nie będzie też można wydzielić więcej niż dwóch odrębnych mieszkań.

Jak zauważają cytowani przez gazetę eksperci, może to oznaczać spore problemy dla niektórych deweloperów, którzy realizują inwestycje w oparciu o stare plany zagospodarowania przestrzennego.

- Wprowadzona nowelizacja nie uwzględnia tego, iż pomimo upływu kilkunastu lat nadal w wielu miejscach w Polsce obowiązują miejscowe plany, które wprost dopuszczają zabudowę jednorodzinną z czterema lokalami mieszkalnymi w każdym budynku. W oparciu o takie akty prawa miejscowego wydane są pozwolenia na budowę dopuszczające ten rodzaj zabudowy - mówi w "DGP" Michał Stanis, adwokat z kancelarii Greloch Jaworski Stanis Adwokaci sp.k.

Resort infrastruktury wyjaśnia w "DGP": "Ustalenia planów miejscowych należy interpretować w sposób zgodny z obecnie obowiązującymi przepisami. Jeżeli inwestor otrzymał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, to ustawa o własności lokali w nowym brzmieniu nie pozwala na wydzielenie w takim budynku więcej niż dwóch lokali mieszkalnych. Aby uzyskać zaświadczenie dla trzech i kolejnych lokali mieszkalnych, inwestor najpierw powinien dokonać zmiany sposobu użytkowania budynku".
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Tomasz
2017-09-18 14:25
Zapis ten sformuowano tak nieszczęśliwie, ze sady wieczysto-księgowe i notariusze nie wiedza co robić. Jak zdobyć pozwolenie na użytkowanie kamienicy, która ma 200 lat i gmina chce sprzedać lokatorowi komunalne mieszkanie istniejace od poczatku powstania budynku. Kiedys nikt takich pozwolen nie wydawal
benek
2017-08-21 14:11
Ta ustawa to - Bardzo dobre prawo !!! Ulepsza szrotową architekturę . wielu naszych osiedli.
ja
2017-08-21 13:12
Mieszkanie można kupić. Nawet na kredyt. Potrzeba trochę rozsądku i chłodnej kalkulacji. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Słyszeliście o ksią.ż ce "Emer.ytura nie jest Ci potzerbna"? Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
Pokaż wszystkie komentarze (43)