Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gmo w polsce
08.02.2012 07:07

Ustawa o GMO. Dziś konfrontacja u Komorowskiego

Po południu w Pałacu Prezydenckim dojdzie spotkają się zwolennicy i przeciwnicy żywności modyfikowanej genetycznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

*Po południu w Pałacu Prezydenckim spotkają się zwolennicy i przeciwnicy żywności modyfikowanej genetycznie *

W ramach prezydenckiego Forum Debaty Publicznej zaplanowano dyskusję poświęconą problematyce organizmów zmodyfikowanych genetycznie. Olgierd Dziekoński minister w Kancelarii Prezydenta przekonuje, że Bronisław Komorowski w tej kwestii chce prowadzić szeroki dialog społeczny. Dziekoński zapowiada, że w debacie uczestniczyć będą zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy żywności genetycznie modyfikowanej.

- _ Będziemy mogli poznać zarówno punkt widzenia tych, którzy są uczuleni na kwestie GMO, jak ci, którzy mają punkt widzenia wynikający z konieczności sprostania pewnym wyzwaniom ekonomicznym _ - powiedział Dziekoński.

POSŁUCHAJ OLGIERDA DZIEKOŃSKIEGO:

Olgierd Dziekoński przypomina, że obecnie do Polski są już importowane pasze genetycznie zmodyfikowane. Z drugiej strony wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości daje możliwość Polsce wprowadzenia ustawowego zakazu produkcji roślin GMO.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/235/m134891.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ustawa;o;gmo;jest;weto;prezydenta,134,0,895878.html) *Prezydent zdecydował w sprawie kontrowersyjnej ustawy * Zapisy, które przeszły przez parlament są niezgodne z prawem europejskim - stwierdził Bronisław Komorowski. Minister zaznacza, że w tym wypadku Bronisław Komorowski nie zamierza korzystać z inicjatywy ustawodawczej. W spotkaniu uczestniczyć będzie między innymi profesor Katarzyna Niemirowicz-Szczytt ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, profesor Zbigniew Mirek z Instytutu Botaniki PAN w Krakowie oraz profesor Wojciech Jóźwiak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Na początku stycznia Bronisław Komorowski skierował do Sejmu projekt ustawy o nasiennictwie , której celem jest wdrożenie niezbędnych i niebudzących kontrowersji przepisów w zakresie nasiennictwa. W sierpniu ubiegłego roku prezydent zawetował nowelizację tej ustawy, gdyż w toku prac parlamentarnych pojawiły się kontrowersje dotyczące ewentualnego wprowadzenia zgody na stosowanie GMO.

Bronisław Komorowski uzasadniał wówczas swoją decyzję tym , że nie dochowano należytej staranności przy pracach nad ustawą w Sejmie. Przypomniał, że rządowy projekt zakładał, iż dostosuje ona polskie prawo do unijnego. Tymczasem w trakcie prac w sejmowej komisji została ona tak zmieniona, że minister Mikołaj Dowgielewicz stwierdził, że jest ona z tym prawem niezgodna.
Kancelaria Prezydenta informuje, że Bronisław Komorowski oczekuje, iż kwestie dotyczące organizmów modyfikowanych zostaną uregulowane w odrębnej ustawie.

O GMO czytaj w Money.pl
Komorowski ureguluje GMO. Nowa inicjatywa Wcześniej prezydent zawetował ustawę o nasiennictwie. Teraz będzie nowa inicjatywa.
GMO szkodliwe dla środowiska? Uprawa kukurydzy GMO 1507 może być szkodliwa dla środowiska. Eksperci twierdzą, że zwiększa ona odporność szkodników na pestycydy i szkodzi owadom pożytecznym.
Ta uprawa może być szkodliwa dla środowiska Genetycznie modyfikowania kukurydza 1507 może uodpornić szkodnika - omacnicę prosowiankę - na środek owadobójczy.
Tagi: gmo w polsce, bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz