Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o odpisie dla Kościoła prawie gotowa

0
Podziel się:

Strona rządowa zawarła z Episkopatem Polski kompromis polegający na zastąpieniu Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym.

Ustawa o odpisie dla Kościoła prawie gotowa
(Piotr Blawicki/East News)

Prace nad projektem ustawy w sprawie zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym będą trwały do 26 czerwca - zapowiedział * *Michał Boni, * *minister administracji i cyfryzacji. Wciąż prowadzone są jeszcze konsultacje z mniejszymi kościołami.

Strona rządowa zawarła z Episkopatem Polski kompromis polegający na zastąpieniu Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc. Jednak część mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych, m.in. Kościół prawosławny, nadal ma zastrzeżenia do tego rozwiązania.

Boni pytany w poniedziałek o projekt ustawy dot. odpisu podatkowego, odpowiedział: - _ Do 26 czerwca pracujemy nad wszystkimi wątkami _. _ Jeszcze konsultujemy z mniejszymi Kościołami niektóre kwestie. Myślę, że na początku lipca przedstawimy do publicznej konsultacji i do uzgodnień międzyresortowych ten tekst _ - podkreślił szef MAC w Białymstoku.

Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy decydować mają obywatele w rozliczeniu PIT. Rozwiązania te mają być oparte na regulacjach dotyczących odpisu 1 proc. podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W pierwszych trzech latach po wprowadzeniu zmian państwo ma wyrównywać Kościołom i związkom wyznaniowym różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną z odpisu a wysokością dotacji z budżetu państwa przewidzianą na Fundusz Kościelny w 2013 r., waloryzowaną o wskaźnik inflacji. Po trzech latach ma nastąpić weryfikacja funkcjonowania odpisu, wtedy też możliwa będzie ewentualna zmiana jego wysokości.

Zasady zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym zostaną określone w ustawie. Zgodnie z projektem założeń do niej Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie będą płaciły składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Płacenie składek ubezpieczeniowych przez wszystkie osoby zatrudnione w formie stosunku pracy (np. przez księży katechetów) będzie się odbywało w taki sam sposób jak obecnie.

Upraszczając formę przekazywania części podatku, rząd proponuje, aby osoby starsze i pobierające emerytury mogły deklarować kwoty podatku za pośrednictwem ZUS i KRUS. Możliwość odliczenia 0,5 proc. podatku nie zmieni dotychczasowego odpisu 1 proc. na organizacje pożytku publicznego.

Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Fundusz Kościelny do likwidacji. Zastąpi go odpis? Kompromis, jaki zawarły na początku tego roku rząd i episkopat zakłada, że Kościół Katolicki będzie otrzymywał 0,5 procent dobrowolnego odpisu od podatku.
Wspieranie innowacyjności wymaga zrozumienia kontekstu jej rozwoju Big Tent V4 Innovation to konferencje organizowane przez firmę Google na całym świecie.
Religia na maturze? Minister ujawnia Krystyna Szumilas powiedziała, że rozmawiała z biskupami także o edukacji seksualnej w szkołach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)