Notowania

skok-i
12.07.2012 16:42

Ustawa o SKOK-ach została podpisana przez prezydenta

Mimo protestów Bronisław Komorowski podpisał kontrowersyjną ustawę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Ustawa przewiduje, że nadzór nad SKOK-ami obejmie Komisja Nadzoru Finansowego.

W komunikacie Kancelarii Prezydenta napisano, że celem ustawy jest m.in. wprowadzenie nadzoru państwowego nad kasami i Kasą Krajową. Kompetencje Kasy Krajowej w tym zakresie przejmie Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

Zgodnie z ustawą nadzór KNF obejmie też czynności związane z tworzeniem kas - komisja będzie udzielać zgody na utworzenie kasy oraz zatwierdzać jej statut. Ponadto wprowadzona zostanie tzw. generalna norma ostrożnościowa, nakładająca na kasy obowiązek posiadania funduszy własnych dostosowanych do rozmiaru prowadzonej działalności.

Ustawa wprowadza dla kas tzw. współczynnik wypłacalności na poziomie co najmniej 5 proc. oraz zasadę, zgodnie z którą każdej kasie, niezależnie od posiadanych udziałów w Kasie Krajowej, przysługuje jeden głos na walnym zgromadzeniu Kasy Krajowej (zasada _ jeden członek - jeden głos _; obecnie liczba głosów zależy od wielkości udziałów).

Zgodnie z ustawą Kasa Krajowa będzie miała zakaz prowadzenia działalności innej niż określona w ustawie. Określono zasady inwestowania wolnych środków kas oraz Kasy Krajowej, wskazując m.in., że środki finansowe mogą być inwestowane w papiery wartościowe, lokaty w bankach oraz jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych rynku pieniężnego.

Ustawa wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Niektóre przepisy zaczną jednak obowiązywać po dziewięciu miesiącach od dnia ogłoszenia i po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Przepisy, które wprowadza nowa ustawa są przedmiotem dużych kontrowersji. Przedstawiciele SKOK-ów przekonywali dotychczas, że ich wprowadzeni będzie niekorzystne dla polskiego sektora usług finansowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Prawo o ochronie danych osobowych. Oto największe zagrożenia Polskie prawo nie pozwala domagać się od nas pozostawienia dowodu osobistego nawet na krótki czas, na przykład podczas meldunku w hotelu.
W tej branży notujemy rekordowe zyski Według KNF w zeszłym roku banki zarobiły rekordowe 15 miliardów 700 milionów złotych. To o ponad 4 miliardy więcej niż w 2010.
Dwa duże banki połączą się. Jest nowy termin _ W tej chwili analizujemy wniosek _ - poinformował przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak.
Tagi: skok-i, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz