Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o VAT. Obniżki nie będzie

0
Podziel się:

W 2011 r. rząd, podnosząc VAT o 1 pkt proc. zapowiadał obniżkę tego podatku po trzech latach, czyli w 2014 r.

Ustawa o VAT. Obniżki nie będzie
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Senatorowie nie zgłosili podczas wieczornego głosowania poprawek do noweli ustawy o VAT, która przewiduje utrzymanie do końca 2016 r. obecnych stawek tego podatku, w tym podstawowej 23-proc. Pierwotnie obniżka stawek miała nastąpić od stycznia 2014 r.

Za podjęciem uchwały o przyjęciu nowelizacji bez poprawek opowiedziało się 59 senatorów, 32 było przeciwnych, nikt się nie wstrzymał.

Podstawowym celem noweli jest utrzymanie obecnie obowiązujących stawek podatku VAT (podstawowa stawka to 23 proc., a obniżone - 8 i 5 proc.) do końca 2016 r. Ponadto znowelizowana ustawa przewiduje eliminację przepisów, które automatycznie podwyższają stawkę tego podatku, kiedy wskaźnik długu do PKB przekroczy 55 proc.

W 2011 r. rząd, podnosząc VAT o 1 pkt proc. zapowiadał obniżkę tego podatku po trzech latach, czyli w 2014 r. i taki zapis znajduje się w obecnie obowiązującej ustawie o podatku od towarów i usług. Aby utrzymać obecne stawki do 2016 r., o czym zdecydował rząd, konieczne było znowelizowanie ustawy o VAT. W przeciwnym razie w przyszłym roku stawki VAT wróciłyby do poziomu z 2010 r., a stawka podstawowa wyniosłaby 22 proc.

Ministerstwo Finansów, uzasadniając projekt noweli wskazało, że rząd podejmuje działania zmierzające do przywrócenia równowagi w finansach publicznych, dlatego proponuje utrzymanie stawek VAT przez kolejne trzy lata.

Wiceminister finansów Janusz Cichoń podczas środowych obrad Senatu powiedział, że rząd chciałby obniżać podatki, ale _ sytuacja w naszym otoczeniu, sytuacja makroekonomiczna zmusza nas do takich działań _.

_ Warto powiedzieć, że w okresie kryzysowym 17 państw w UE podniosło stawkę podstawową _ - dodał wiceszef resortu. Wskazał też, że niektóre z tych państw (Włochy, Słowacja) podniosły podatki o 1 pkt proc., ale były też i takie, gdzie podwyżka była znacznie większa. _ Węgry podniosły tę stawkę o 7 pkt proc. _ - podkreślił.

Przed uchwaleniem przyjęcia ustawy bez poprawek Senat odrzucił wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy w całości, złożony dwa tygodnie temu przez senatorów PiS w komisji finansów. Podczas środowego posiedzenia plenarnego Senatu wniosek ten uzasadniał senator Marek Martynowski. Mówił, że podwyższenie stawek VAT miało obowiązywać tylko przez trzy lata, a jedynym warunkiem podwyżki stawek miało być przekroczenie drugiego progu ostrożnościowego, czyli długu sięgającego 55 proc. PKB. _ Ten warunek nie został spełniony, więc stawki powinny wrócić do poprzedniego poziomu _ - stwierdził.

Przypomniał też, że w opinii Rządowego Centrum Legislacyjnego przedłużenie obowiązywania podwyższonych stawek VAT może być niezgodne z konstytucją.

_ Mówimy o podatku powszechnym, który płacimy wszyscy przy każdym zakupie towaru czy usługi. Jego konstrukcja sprawia, że najdotkliwiej podwyżkę odczuwają najbiedniejsi _ - podkreślił. Dodał, że podwyżka ma też negatywny wpływ na polskie firmy i ich konkurencyjność.

Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/m289793.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatek;vat;sie;nie;zmieni,144,0,1435024.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Co dalej z podatkiem VAT? Senatorowie podjęli decyzję W 2011 r. rząd, podnosząc VAT o 1 pkt proc. zapowiadał obniżkę tego podatku po trzech latach, czyli w 2014 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/m284459.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/nie;bedzie;obnizki;vat;za;to;regula;wydatkowa,96,0,1417312.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie będzie obniżki VAT, za to reguła wydatkowa W 2011 roku rząd podnosząc VAT o 1 punkt procentowy, zapowiadał obniżkę tego podatku po trzech latach, czyli w 2014 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/m115549.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/szkolenia;dla;pracownikow;co;z;podatkiem;vat,151,0,1406103.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szkolenia dla pracowników. Co z podatkiem VAT? Przedsiębiorca organizujący płatne szkolenia może odzyskać z tego wydatku VAT, o ile spełnia wymogi uprawniające do zastosowania odliczenia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)