Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa refundacyjna: Wiceminister ofiarą zmian?

0
Podziel się:

Lekarz i minister odpowiedzialny za wdrażanie ostatnich, kontrowersyjnych zmian ma zostać odwołany.

Ustawa refundacyjna: Wiceminister ofiarą zmian?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wystąpił do premiera z wnioskiem od odwołanie wiceministra zdrowia Andrzeja Włodarczyka _ - poinformowała rzeczniczka MZ Agnieszka Gołąbek. Wniosek został złożony w kancelarii premiera.

Włodarczyk pełnił urząd podsekretarza stanu MZ od stycznia 2011 r. W ostatnich miesiącach był odpowiedzialny za politykę lekową i wdrażanie ustawy refundacyjnej. Uczestniczył w negocjacjach z koncernami farmaceutycznymi w sprawie listy leków refundowanych.

Włodarczyk był wiceministrem zdrowia także od grudnia 2007 r. do maja 2008 r., kiedy podał się do dymisji. Jest lekarzem, był przewodniczącym Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie oraz wiceprezesem Naczelnej Rady Lekarskiej.

Nowa lista refundacyjna obowiązuje od początku stycznia. Wywołała ona wiele kontrowersji jeszcze zanim weszła w życie. Po apelach ze strony różnych środowisk, w tym pacjentów i lekarzy, Ministerstwo Zdrowia dopisało do listy m.in. leki stosowane po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów.

Zdaniem ekspertów na liście, która weszła w życie 1 stycznia, zabrakło ponad 800 leków, dotąd refundowanych. Podkreślają, że za niektóre medykamenty, np. ważne produkty stosowane w onkologii, pomimo kolejnych zmian na liście refundacyjnej, pacjenci nadal zapłacą więcej niż w 2011 r.

Włodarczyk mówił w ubiegłym tygodniu, że na listę refundacyjną zostaną wprowadzone nowe leki. _ - Zmiany na nowej liście będą korzystne dla pacjentów. Za wcześnie, żeby mówić o szczegółach _ - podkreślił.

Więcej o ustawie refundacyjnej czytaj w Money.pl
Chwalą ministra. "Poszedł po rozum do głowy" Politycy zarówno koalicji, jak i opozycji z zadowoleniem przyjmują przygotowanie przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej.
Nie mogą sprzedać tych leków. Dlaczego? W wielu przypadkach aptekarze nie mają możliwości wydania pacjentowi tańszego odpowiednika leku.
Lekarze znów nie będą wypisywać recept? Mimo zmian NFZ będzie mógł nadal karać przychodnie i szpitale oraz lekarzy z prywatną praktyką.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)