Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ustawa transgraniczna
24.09.2014 12:46

Ustawa transgraniczna. Leczenie za granicą będzie łatwiejsze?

Senat pracuje nad uchwaloną przez Sejm tzw. ustawą transgraniczną. Zakłada ona zwrot kosztów leczenia poza granicami kraju, po cenach świadczeń obowiązujących w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

Senacka komisja zdrowia rekomenduje przyjęcie ustawy z kilkunastoma poprawkami.
Najważniejsza z nich, zakłada możliwość zwrotu kosztów leczenia w innych krajach Unii Europejskiej od chwili wejścia w życie Dyrektywy Transgranicznej, a nie z chwilą wejścia w życie ustawy. Poprawka ta została zgłoszona przez rząd i zaakceptowana przez komisję.

-_ To jest taka reakcja na sygnały, które napływały od pacjentów i od różnych środowisk, że trzeba tą sprawę uregulować _ - powiedziała senator Helena Hatka z PO, sprawozdawca ustawy. Dodała, że dyrektywa obowiązuje od 25 października 2013 roku.

Od chwili wejścia w życie Dyrektywy Transgranicznej do 22 sierpnia tego roku do Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęły 84 wnioski o zwrot kosztów leczenia, głównie zaćmy, na łączna kwotę prawie 2 milionów złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie zwrot kosztów za leczenie za granicą? Komisja Europejska ponagla też 11 innych krajów UE, aby w pełni wdrożyły dyrektywę o transgranicznej opiece zdrowotnej.
Darmowe leczenie za granicą. Jakie zasady? Dobiegają końca w sejmowej podkomisji.
NFZ przegrał w sądzie i wciąż nie chce płacić Krakowski sąd wydał wyrok: NFZ musi zapłacić za operację przeprowadzoną za granicą. Fundusz zapowiada odwołanie.
Tagi: ustawa transgraniczna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz