Notowania

zadłużenie polaków
29.07.2011 10:40

Ustawa w sprawie spreadów - posłowie za spłatą rat walutą z kantoru

Nowe zasady spłaty kredytów walutowych mogą zacząć obowiązywać już od 1 września.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Posłowie przegłosowali ustawą w sprawie spreadów. Zadłużeni w obcych walutach będą mogli spłacać raty swoich kredytów tańszymi frankami czy euro kupionymi w kantorze lub w innym banku. Za opowiedziało się 289 posłów, przeciwko było tylko dwóch, aż 138 wstrzymało się od głosu. Teraz projekt trafi do Senatu.

Zgodnie z ustawą, kredytobiorca zadłużony w walucie obcej, np. w szwajcarskim franku, będzie mógł spłacać raty kredytu - w kasie lub przelewem - walutą bezpośrednio kupioną np. w kantorze lub innym banku, gdzie kosztuje ona mniej.

Według nowych przepisów, bank nie będzie mógł żądać w takim przypadku dodatkowych opłat czy prowizji, ani aneksów do umowy, jak to się dzieje obecnie. Zmiany mają objąć nowe kredyty oraz umowy kredytowe już zawarte, w części niespłaconej do dnia wejścia w życie ustawy. Ponadto w umowie kredytowej będzie musiała zostać zapisana wartość spreadu, po którym bank będzie sprzedawał klientowi walutę.

Zgodnie z uchwaloną ustawą, zmiany będą odnosić się nie tylko do nowych kredytów walutowych, ale też do kredytów już zawartych, które nie zostały jeszcze całkowicie spłacone - w tej części, która pozostała do spłacenia.

Sejm przyjął też poprawkę PSL likwidującą 14-dniowy okres, przed dniem płatności raty kredytu, kiedy kredytobiorca musi zgłosić pisemnie bankowi chęć zmiany waluty, w której będzie spłacał ratę.

Wniosek mniejszości do projektu zgłosił PiS. Posłowie ją jednak odrzucili. Zgodnie z przygotowanymi przez PiS poprawkami zadłużeni we frankach szwajcarskich mieliby możliwość wielokrotnego przewalutowania kredytów na dolara, euro, funta, złotego, po pobraniu maksymalnej opłaty 100 zł, z marżą kredytu jak w dotychczasowej walucie.

Ustawa trafi teraz do Senatu, który powinien nad nią głosować na posiedzeniu trwającym od 3 do 6 sierpnia.

- _ W interesie wyborczym polityków jest, by ustawa weszła w życie jak najszybciej. Dlatego można przypuszczać, że Senat przyjmie i przekaże do prezydenta, który na jej podpisanie ma 21 dni. Gdyby Bronisław Komorowski podpisał ją przed połową sierpnia, to w połączeniu z 14-dniowym vacatio legis nowe prawo mogłoby zacząć obowiązywać nawet przed 1 września _ - przewiduje Marcin Krasoń z Open Finance.

Zmiany mają dotyczyć zarówno umów nowych, jak i już zawartych. Jednak przedwyborczy prezent polityków tylko nieznacznie zmieni los kredytobiorców.

_ - Osoby, które spłacają kredyty denominowane w walutach obcych nie mają innego wyjścia, jak czekać na umocnienie złotego. Politycy nie są w stanie im pomóc. Nowe prawo pomoże tylko tym, którzy zadłużyli się w bankach stosujących bardzo wysokie spready. Dla większości to niewielka zmiana _ - komentuje Bartosz Chochołowski, zastępca redaktora naczelnego Money.pl. _ - Trzeba czekać, nie wolno teraz wykonywać desperackich kroków, jak przewalutowanie kredytu na złote. Niestety tani frank czy euro prędko nie wrócą _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t142812.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/frank;szwajcarski;znow;drozeje;zobacz;kurs,186,0,882874.html) Frank szwajcarski znów drożeje. Zobacz kurs Obecnie tylko około trzy grosze dzielą jego kurs od historycznego rekordu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t115280.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzez;na;gieldach;frank;po;3;70;juz;za;cztery;dni,96,0,882272.html) Rzeź na giełdach, frank po 3,70. Już za cztery dni Jeśli Amerykanie nie pożyczą kolejnych 2 bilionów dolarów, giełdę w Warszawie czekają silne spadki a kredytobiorcy w walutach zapłacą jeszcze wyższe raty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t126714.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/masz;kredyt;we;franku;jestes;w;podwojnie;patowej;sytuacji,16,0,881680.html) Masz kredyt we franku? Jesteś w podwójnie patowej sytuacji Politycy kłamią obiecując ratunek. Tylko jedno może Ci pomóc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t116772.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/to;w;gospodarce;chca;zmienic;po;wyborach;znamy;pomysly;partii,168,0,880808.html) To w gospodarce chcą zmienić po wyborach. Znamy pomysły partii Money.pl sprawdził, czym w kampanii wyborczej będą grali politycy.
Tagi: zadłużenie polaków, kredyty walutowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz